Розумне місто – основа для зручного та безпечного життя

4 січня 2017, 14:00
Спецпроект

Частка міського населення на Землі невпинно зростає, тож уже в найближчому майбутньому міста відіграватимуть дедалі значнішу роль у житті людей

Високотехнологічні компанії запевняють, що населені пункти впродовж наступних десятиліть докорінно зміняться. Фізичний і цифровий світи об’єднаються, та будуть тісно взаємодіяти один з одним за допомогою мільярдів розумних датчиків, об’єднаних мобільними мережами.

Відео дня

Місто як смартфон

Мешканці міст усе частіше покладаються на свої смартфони, щоб максимально ефективно планувати свої щоденні справи та керувати рутинними ситуаціями. Проте, щоб по максимуму використовувати можливості сучасних технологій, додатки у наших смартфонах мають стати частиною «розумної» урбаністичної інфраструктури. Про це свідчить дослідження Ericsson ConsumerLab "Розумний городянин: як інтернет допомагає здійснити розумний вибір".

Аналітики опитали більше 9 тис. власників iOS- і Android-пристроїв у 9 світових мегаполісах. Виявилося, що 76% власників смартфонів хотіли б отримувати дані з датчиків, встановлених у громадських місцях – наприклад, для того, щоб знати, наскільки завантаженими є певні ділянки міст, щоб уникнути їх у разі перевантаження. Цікаво, що 70% опитаних хотіли б порівнювати своє використання енергії з сусідами – з метою оптимізації витрат і збереження довкілля. Дві третини (66%) прагнуть мати контроль якості питної води у режимі реального часу.

"За даними дослідження Ericsson ConsumerLab – 76% власників смартфонів хотіли б отримувати дані з датчиків, встановлених у громадських місцях".

За допомогою розумних телефонів жителі міст бажають слідкувати за своїм здоров’ям – наприклад, 48% охоче б слідкували за своєю поставою, а 42% відстежували б серцебиття. Ще 29% передбачають, що використовували б єдиний біометричний ідентифікатор для доступу до адміністративних послуг. Понад дві третини опитаних (74%) вважають за доцільне встановлення інтерактивних дорожніх знаків. Стільки ж міських мешканців готові до спільного використання велосипедів і автомобілів для планування своїх поїздок (bike/car sharing).

Підключене майбутнє

За прогнозами дослідників з компанії Ericsson, на кінець 2016 року у світі нараховуватиметься 400 млн. пристроїв інтернету речей (Internet of Things,IoT), підключених до стільникових мереж. А вже через два роки – до кінця 2018 року – число таких "абонентів" перевершить кількість мобільних телефонів на всій планеті. Очікується, що у 2022 році на Землі нараховуватиметься близько 29 млрд. підключених пристроїв, з яких 18 млрд. будуть зв’язані з ІоТ.


На думку засновника та голови New Cities Foundation Джона Россанта, впродовж наступних 15 років у модернізацію інфраструктури для розумних міст потрібно буде залучити $50-60 трлн. Він зазначив, що індустрія змушена буде розробити інноваційні способи фінансування таких масштабних перетворень, щоб рухатися у вибраному напрямку швидко та ефективно.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Окрім грошей, потрібно буде провести титанічну роботу для того, щоб перетворити наявні мегаполіси на розумні міста. Наприклад, лише у Нью-Йорку, Лондоні чи Пекіні на один квадратний кілометр припадає в середньому 10 тис. домогосподарств. Їх усі треба буде підключити до швидких широкосмугових мереж із нульовою затримкою передачі даних, а також встановити «розумні» датчики споживання води, газу, електроенергії тощо. Крім того, необхідно забезпечити можливість взаємодії транспортних засобів між собою та дорожньою інфраструктурою для уникнення аварій та оптимізації навігації, щоб зменшити кількість викидів вихлопних газів у повітря. І це лише найперші кроки у площині розумної міської інфраструктури.

Зародження цифрових міст

Вже зараз можна побувати у містах, які з кожним роком стають дедалі розумнішими. Згідно зі щорічним звітом Networked Society City Index, у 2016 році Стокгольм посів першу сходинку за показниками сталого розвитку та зрілістю інформаційно-комунікаційних технологій. Рейтинг оцінював соціальні, екологічні та економічні аспекти. За столицею Швеції у Топ-4 найрозвиненіших міст світу ввійшли Лондон, Сінгапур і Париж.

Королівський морський порт, розташований у північно-східній частині Стокгольма, став випробувальним майданчиком для запровадження концепції Smart City. В його околиці розташовано 12 тис. домогосподарств і 30 тис. робочих місць. Будівлі характеризуються широким розмаїттям архітектурних форм, а мешканці – різними способами життя. Всі зацікавлені сторони – як державні, так і приватні – узгодили довгостроковий план розвитку цієї місцевості. Вона має стати взірцем для сталого постійного розвитку всієї столиці Швеції. Надалі здобутий досвід поширюватиметься на інші населені пункти як усередині країни, так і між державами.

Одним із найважливіших завдань, яке поставили перед собою мешканці Стокгольма – обмеження впливу на клімат. Королівський морський порт має стати вільним від викидів викопних видів палива у повітря до 2030 року. У ньому має використовуватися ефективний і екологічно чистий транспорт. Розумні датчики, з’єднані бездротовими технологіями, забезпечать розумні та ощадливі витрати енергії, а також збір і транспортування відходів. До роботи над перетворенням Стокгольма у цифрове місто залучені представники муніципалітету, наукових кіл і приватні компанії. Наприклад, шведський телеком-вендор Ericsson виступає радником щодо інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ).

Городяни сьогодні мають високі запити щодо організації роботи рятувальних служб, особливо з точки зору використання технологій. Не дивно, що саме у Стокгольмі був реалізований пілотний проект SMS Livraddare (SMS-рятувальники), в рамках яких в разі гострої необхідності повідомлення розсилаються користувачам, які мають необхідну медичну підготовку, для того, аби почати перші реанімаційні заходи ще до прибуття швидкої допомоги.

Відповідно до дослідження компанії Ericsson "Громадська безпека стає особистою"

В іншій частині світу сучасні технології та стандарти зв’язку допомогли вирішити зовсім інші завдання. Бразильське місто Сан-Жозе-дус-Кампус, розташоване за 80 км від Сан-Паулу, вважається в цій країні взірцем якості життя, якої вдалося досягнути завдяки запровадженим технологіям. Відповідне рішення влада міста прийняла ще у 2011 році, висловивши своє занепокоєння зростанням рівня злочинності. Для розв’язання цієї проблеми Ericsson розробив та впровадив для 650-тисячного міста єдину інтегровану систему реагування на надзвичайні ситуації, керування дорожнім рухом, поліцією, цивільною обороною та швидкою медичною допомогою. Це дало змогу міській владі координувати всі служби в режимі реального часу, забезпечивши значно вищий рівень захисту мешканців і громадської власності. У районах, де було встановлено відеоспостереження, загальне число злочинів зменшилося на 70%, а кількість вбивств знизилось на 20%.

Саме напрям безпеки, здається, відкриває широкі перспективи для впровадження сучасних технологій. Адже згідно з дослідженням компанії Ericsson “Суспільна безпека стає особистою”, більшість громадян здебільшого великих міст світу, хіба що за винятком Дубая, не почуваються у безпеці. Водночас близько 40% опитаних зазначили, що вони почуваються у більшій безпеці, коли мають із собою смартфон.

Також у дослідженні йдеться про те, що новітні технології дозволяють їм узяти свою безпеку до власних рук і не сидіти, пасивно очікуючи, доки влада щось покращить. Вони цікавляться, використовують і створюють мобільні додатки, які роблять їх життя безпечнішим. Наприклад, ті, що дозволяють організовувати відеоспостереження за власними будинками, дітьми тощо.

Годі й казати, що все це було б не можливо без швидкісних мереж передавання даних.

Таким чином, ІКТ вже зараз допомагають зробити життя у місті зручнішим, комфортнішим і безпечнішим, а з приходом нових мобільних технологій можливості розумної інфраструктури стануть практично необмеженими.

Показати ще новини
Радіо НВ
X