Нова мобільна реальність. Генеральний директор Ericsson Україна про технологічне майбутнє людства

19 грудня 2016, 11:29
Спецпроект

Світ стоїть на порозі технологічного прориву, який змінить всі наші уявлення про зв'язок, передачу, обробку і використання величезних масивів інформації

Швидкість передачі інформації вже в найближчі 5-10 років буде настільки високою, що дозволить втілити найсміливіші мрії людства про повністю роботизовану промисловість і сільське господарство, розумні міста. Звичними стануть такі поняття як «підключений автомобіль», «підключена вода» і «підключений виноградник».

Відео дня

Зміниться і наше суспільство. Нові стандарти і технології передачі даних, які вже сьогодні почали впроваджувати провідні світові постачальники обладнання та оператори ринку зв'язку, змінять наші підходи до роботи, стиль життя і звичайне людське спілкування.

Детально про те, яким буде майбутнє людства, НВ Бізнес розповів генеральний директор Ericsson Україна Войцех Байда.

– Яким чином обсяг мобільного інтернет-трафіку змінився після впровадження 3G і 4G?

– Швидкість передачі даних 3G і 4G дозволяє безперервно користуватися мобільними сервісами – де завгодно і коли завгодно. Щоб звикнути до нових можливостей, потрібен час, але як тільки технології долають психологічний бар'єр, спостерігається вибухове зростання споживання даних. Насамперед, це стосується обсягу мобільного відео – сегмента, який зростає найшвидше і на який незабаром припадатиме близько 70% всіх мобільних даних. Я думаю, що українці почали використовувати нові можливості, які їм подарував 3G, набагато швидше, ніж в інших країнах. Цю технологію в Україні чекали дуже давно, саме тому поведінка абонентів змінилася блискавично.

Лише в 2016 році обсяг світового мобільного трафіку збільшився приблизно на 50%

Якщо говорити про глобальні тенденції, згідно з останнім Mobility Report, лише в 2016 році обсяг світового мобільного трафіку збільшився приблизно на 50%. Це обумовлено як масовим поширенням смартфонів, так і зростанням споживання середнього обсягу даних на одного абонента. Ми очікуємо, що до кінця 2016 року в світі буде 3,9 млрд мобільних підключень зі смартфонів. І кожне підключення буде генерувати більше 1,9 Гб мобільного трафіку на місяць. До 2022 року ця цифра буде ще більш приголомшливою – трафік даних на кожне підключення буде перевищувати 11 Гб на місяць. Саме тому Ericsson вже зараз працює над технологіями з перспективою на майбутнє. Наші розробки в області LTE Advanced і 5G допоможуть операторам мобільного зв'язку будувати мережі, здатні впоратися з такими екстремальними навантаженнями.

– Як можливість передавати великі обсяги даних змінить продукти телекомунікаційних компаній у майбутньому?

– Якщо коротко, це змусить телекомунікаційні компанії мислити по-новому. Вони будуть змушені створювати інноваційні продукти – так, як це роблять стартапи. Якщо оператори хочуть залишатися конкурентоспроможними в майбутньому, вони мають пропонувати користувачам набагато більше, ніж просто послуги зв'язку. Звісно, зв'язок залишатиметься їхнім основним бізнесом, але програми та індивідуальні рішення для клієнтів стануть невід'ємною частиною традиційних мережевих послуг.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Гарним прикладом перетворення мобільного оператора на «провайдера цифрових послуг» є один із наших клієнтів – шведський оператор Telia. Зовсім недавно вони запропонували своїм абонентам унікальне рішення, що дозволяє зробити будь-який автомобіль «підключеним», незалежно від року його виробництва. Telia Sense – це хмарне рішення для кінцевих користувачів, яке дає можливість власникам автомобілів підключатися до інтернету і користуватися смарт-послугами. Пристрій взаємодіє з хмарною платформою через LTE і підключається до додатку на смартфоні. Переваги цього рішення виходять далеко за межі послуг зв'язку, адже воно дозволяє зв'язати автомобіль з цілою екосистемою послуг, корисних для власників автомобілів. Наприклад, система може проактивно повідомити про необхідність сервісного обслуговування або запропонувати індивідуальну програму страхування. Система відстежує манеру вашої їзди і, чим безпечніше ви їдете, тим дешевшим буде ваше страхування. І все це стало можливим завдяки оператору мобільного зв'язку. Досить зручно, чи не так?

Можливості 5G включатимуть у себе не тільки великі швидкості, високу продуктивність і пропускну здатність, але і неймовірно низький час затримки

Звичайно, зі зростанням конкуренції на телеком-ринку, провідним гравцям необхідно бути швидшими та гнучкішими, а саме – пропонувати нові послуги якомога швидше. Тут рахунок іноді йде на лічені дні або навіть години. Розуміючи цю потребу телеком-операторів, Ericsson приділяє все більше і більше уваги своєму IT-бізнесу, щоб пропонувати компаніям кращі цифрові системи керування бізнес-процесами.

– Є багато розмов про промислову індустрію 4.0. Що це таке і як це змінить наше життя в майбутньому?

– Термін «Промисловість 4.0» зазвичай використовується стосовно автоматизації та обміну даними в процесі виробництва. Ця тенденція не нова. Однак з розвитком мобільних технологій, особливо з розвитком високошвидкісного мобільного інтернету, вони приносять додаткові переваги компаніям у різних галузях. Дозвольте мені навести вам реальний приклад.

Сьогодні Ericsson залучений у науково-дослідний проект в Італії. Спільно з Інститутом BioRobotics і компанією Zucchetti Centro Sistemi ми працюємо над створенням роботів для промислових підприємств, якими можна було б керувати з будь-якої точки світу і які могли б самостійно пересуватися. Ці «розумні» роботи зможуть подібно людині взаємодіяти з довкіллям, визначати перешкоди та уникати їх. Щоб втілити це в життя, «мізки» робота мають переміститися в хмару для оптимального використання великих обчислювальних потужностей. Щоб у робота була можливість у режимі реального часу взаємодіяти зі світом, величезні обсяги інформації мають передаватися за лічені секунди. Це вимагає розробки інноваційної архітектурної системи, яка дозволить роботу «говорити» з хмарою за допомогою мережевої інфраструктури, яку в цьому випадку розробляє компанія Ericsson.

Переваги цієї технології дуже різноманітні. Розумні роботи можуть виконувати більшу кількість виробничих завдань, що дозволяє людині бути задіяною в інших областях. Також це підвищує безпеку – особливо там, де наявні небезпечні хімічні речовини.

Мабуть, найбільшу користь розумні роботи можуть принести в області промислової автоматизації – як у виробництві, так і в сільському господарстві. Це і є так зване «розумне виробництво», де більшістю виробничих процесів можна дистанційно керувати і контролювати їх у хмарі, зводячи до мінімуму потребу у витратах на інфраструктуру і значно скорочуючи витрати. Бездротові машини і датчики також дозволяють використовувати зібрані дані для моніторингу, аналізу та прогнозування. Результат – оптимізація процесів і підвищення ефективності. Це дозволяє працювати ефективно і в точні строки.

– Які галузі економіки, на вашу думку, будуть найбільш схильні до змін внаслідок розвитку мобільних технологій?

– Рано чи пізно всі галузі будуть трансформовані, але є ті, які вже зараз перебувають на авансцені інновацій. Це сфера житлово-комунального господарства, транспорту, охорони здоров'я, громадської безпеки та мобільних фінансових послуг. У цих індустріях інформаційно-комунікаційні технології вже виконують не лише допоміжні функції, а стають ядром пропонованих послуг.

– Сьогодні в багатьох розвинених країнах говорять про впровадження 5G. Які нові можливості це відкриває?

Ми працюємо над створенням роботів для промислових підприємств, якими можна було б керувати з будь-якої точки світу

– Так, це правда. Весь світ зараз стоїть на порозі впровадження 5G, і цей технологічний перехід буде набагато більший і важливіший за все, що ми знали і відчували раніше. Це буде справжній прорив! Перше покоління мобільної мережі стосувалося тільки голосового зв'язку. З появою 2G стало можливо надсилати текстові повідомлення. Впровадження 3G стало революційним, завдяки можливості передавати великі обсяги різноманітної інформації. 4G дозволяє робити це набагато швидше. Але мережі п'ятого покоління будуть чимось абсолютно новим.

Можливості 5G включатимуть у себе не тільки великі швидкості, високу продуктивність і пропускну здатність, але і неймовірно низький час затримки. Це означає, що самокеровані авто, віддалене керування надточними пристроями, і навіть дистанційні хірургічні операції стануть нашою повсякденною реальністю. 5G також дозволить здійснювати безпечніші транзакції при мінімальному споживанні енергії, що збільшить термін служби батареї пристроїв інтернету речей у 10 разів. Все це створить можливості, про які ми навіть не мріяли.

Ericsson активно бере участь у процесі розробки і стандартизації цієї технології майбутнього. З гордістю можу заявити, що Ericsson співпрацює в напрямку розробки 5G з 27 світовими операторами мобільного зв'язку, а також у партнерстві з промисловими підприємствами впроваджує реальні пілотні проекти для кращого розуміння можливостей застосування цієї технології. Один з останніх прикладів – наші новаторські випробування в Тосканській долині. Одним з них є цифровізація порту Ліворно (Італія) з допомогою 5G. Через так звані «Ворота Тоскани» щорічно проходить більше 30 мільйонів тонн вантажів, 7000 суден і двох з половиною мільйонів туристів. 5G забезпечить швидшу і вищу пропускну здатність, що створить ідеальну платформу для безперебійних комунікацій підключеного порту.

– Як нові технології змінюють наше суспільство?

Ми живемо у світі, де п'ять мільярдів людей вже підключені до мережі і де мобільний зв'язок, широкосмуговий доступ і хмарні технології трансформують всі сфери нашого життя. У суспільстві, об'єднаному технологіями, нові рішення надихають людей, перетворюють цілі галузі та дозволяють створювати рішення для розумних міст.

Все це створить можливості, про які ми навіть не мріяли

Що цікаво, від упровадження нових технологій виграють як міста, так і сільські регіони. Наприклад, уже сьогодні ми бачимо значні переваги, які приносять нові технології у сільському господарстві. Один з таких додатків ми продемонстрували на початку цього року в Барселоні. Ми представили підключений виноградник зі встановленими датчиками, які збирають інформацію про всі важливі для виноробів показники (погодні умови, вологість грунту тощо). Це не тільки допомагає зменшити кількість ручних перевірок і забезпечити найкращу якість продукції, але і сприяє точному плануванню всього виробничого циклу. Аналогічний підхід був також використаний у Малайзії, де були використані технології для відновлення популяції мангрових лісів у прибережній зоні. Ці рослини допомагають захистити берегову лінію від цунамі, але внаслідок надмірної людської активності існування мангрових лісів опинилося під загрозою. Цього разу ми працювали з місцевою владою, щоб встановити спеціальні сенсори, які можуть перевіряти погоду і грунтові умови, вологість та інші параметри, завчасно сповіщаючи відповідальних осіб, якщо вони досягають критичних показників. У цьому разі технологія приносить користь не тільки суспільству, але і навколишньому середовищу.

У містах технології також позитивно впливають на всі сфери життя – дорожній рух, безпека, навколишнє середовище тощо. Наприклад, наше рішення Connected Traffic Cloud, запущене минулого року, перетворює дорогу на єдину розумну екосистему. Це дозволяє автомобілям «спілкуватися» з іншими транспортними засобами, а також з дорожньою інфраструктурою, та надавати цю інформацію в реальному часі дорожнім службам. Вони, зі свого боку, можуть потім використовувати ці дані, щоб давати рекомендації водіям про те, як найшвидше дістатися до цілі у поточній дорожній ситуації. Це може допомогти уникнути заторів і аварій – і зрештою заощадити час, гроші і навіть врятувати життя.

«Підключена вода» – ще один приклад розумного рішення для міст, яке було реалізоване в Атланті (США). Воно гарантує, що громадяни споживають чисту і безпечну воду завдяки дистанційному моніторингу якості води в міських водовідвідних басейнах. Технології також допомагають знизити рівень злочинності. Наприклад, завдяки системі реагування на надзвичайні ситуації Ericsson, реалізованій у Сан-Жозе-дус-Кампус (Бразилія), кількість інцидентів зменшилась на 30%!

Це лише кілька прикладів того, як нові технології, особливо інтернет речей, впливають на людей і суспільство загалом. І я впевнений, що попереду на нас чекає набагато більше нових і захопливих можливостей!

Показати ще новини
Радіо НВ
X