10 листопада 2022, 14:30
Що має змінитися, щоб українці дістали готівку з-під матрасів
Заощадження українців поза банківською системою складають 30 — 35 мільярдів доларів, згідно з оцінкою НБУ. Навіть ринок нерухомості, улюбленець багатьох внутрішніх інвесторів, зараз видається надто ризиковим. Годі вже й говорити про гривневі депозити та облігації.
Постає питання — як зробити так, щоб частину коштів українці дістали з під матрасу і інвестували в реальний сектор економіки України? Адже підприємства будуть створювати робочі місця, платити заробітні плати, та врешті податки, такі потрібні бюджету для гідної оплати праці військовослужбовців, медиків та освітян.
На мою думку, потрібні аргументи як до лівої так і правої півкулі мозку українських інвесторів.
Раціональній частині мозку важливо знати чому це вигідно. Їй варто розповісти про публічні українські агрокомпанії, які вже котируються на Лондонській і Варшавській біржах. Ці компанії продають свою продукцію по всьому світу навіть в умовах повномасштабної війни. Вони мають експортну виручку, а отже захищені від девальвації національної валюти.
Передплатіть, щоб прочитати повністю
Нам необхідна ваша підтримка, щоб займатися якісною журналістикою
У мирний час, коли Приватбанк, Нова Пошта, Розетка чи Liki24 вийдуть на IPO, сподіваюсь їх акції теж будуть привабливо виглядати у порівняння з матрацом. Адже готівкові кошти, впевнено і непомітно для власника пожирає інфляція, яка в доларах США цього року найвища за останні 40 років. А компанії, які мають стабільну виручку і прибутки або вкладають у свій подальший ріст (а отже росте ціна акцій) або платять дивіденди. До слова Procter & Gamble вже 131 рік підряд платить дивіденди, продаючи свої товари по всьому світу.
В рамках соціального проекту Сімейний Бюджет ми з колегами робимо все для зростання фінансової грамотності українців, в тому числі пояснюючи як працює фондовий ринок і як розумно на ньому вкладати кошти.
Своє слово раціональний півкулі мозку внутрішнього українського інвестора мають сказати і депутати. Я вітаю реєстрацію у Верховній Раді законопроекту 8111 «Щодо стимулювання участі громадян у інвестиційній діяльності», який регулює індивідуальні інвестиційні рахунки українців з інвестиціями від 3 та від 10 років. У США, Великобританії, Японії, Канаді подібні рахунки дають податкові пільги внутрішнім інвесторам, тож депутати пропонують застосувати схожі механізми в Україні. Не бачу причин чому хтось би виступав проти, і хочеться вірити, що закон буде прийнято вже цього року, а рахунки запрацюють з 2023.
А емоційна частина мозку? — нагадаєте ви. Адже у інвестиціях довіри до українського фондового ринку обмаль, а готівковий долар — острівець стабільності в буремний час.
По-перше має бути безпечно. Вкрай важлива проактивна позиція регулятора у боротьбі зі скам проектами та солодкими рекламними обіцянками гарантованих 20% річних у валюті.
По-друге має бути зручно. Українські біженці, які вже познайомились з класичною бюрократичною банківською системою ЄС з гордістю пишуть про наші фінтех банківські продукти та ДІЯ. Під час війни відкриття рахунку і покупку військових облігацій зробили онлайн і в 3 кліки на мобільному телефоні. З акціями буде так само. Також добре, що заробляти на наданні послуг індивідуальних інвестиційних рахунків будуть українські брокери та банки, замість кіпрських та американських.
По-третє це правильно. Як ми можемо запрошувати вкладати в українську економіку інвесторів з ЄС, якщо цього не роблять власні громадяни? Рокфеллер казав «Крім того, що ви робите правильну річ, найважливіше — це дати людям знати, що ви робите правильну річ.». Інвестиції в приватні українські бізнеси на етапі відбудови України розпочнуться з коштів внутрішнього інвестора, самих українців. І це побачить весь світ.