Компанії / Ринки

20 квітня 2019, 09:30

Битва олігархів. Чому Рінат Ахметов не зможе викупити меткомбінат корпорації ІСД

Автор: Артем Ільїн
Завдяки дозволу Антимонопольного комітету України Група Метінвест стане власником Дніпровського КХЗ і доменних печей Дніпровського МК корпорації ІСД. Але купити весь комбінат тепер проблематично

У четвер Антимонопольний комітет України (АМКУ) дозволив Групі Метінвест Ріната Ахметова і Вадима Новинського купити «Дніпровський коксохімзавод» (ДКХЗ, Кам'янське). Але за умови виконання ряду обмежень.

«Одночасно, з метою пом'якшення потенційного негативного впливу концентрації на конкуренцію на задіяних ринках Комітет зобов'язав Metinvest BV забезпечити, за наявності попиту з боку суб'єктів господарювання, які пов'язані відносинами контролю із компанією Metinvest BV і Дніпровським КХЗ на момент здійснення концентрації, реалізацію (продукції — НВ бізнес) таким суб'єктам за ринковими цінами», - йдеться в повідомленні АМКУ.

Залежно від виду продукції, обмеження будуть діяти 3 або 7 років. Також підприємство має подавати до Комітету інформацію про свої виробничі результати.

Незважаючи на це, Метінвест має намір завершити угоду, історія якої тягнеться з січня 2014 року. "Ми задоволені тим, що за підсумками 5-річного розгляду заявки АМКУ дозволив нам концентрацію частки в ДКХЗ. Як відповідальна компанія  Метінвест" має намір придбати контрольну частку за умови узгодження вигідної ціни з продавцями", - повідомили НВ Бізнес в Метінвесті.

Однак це рішення може поставити хрест на "полюванні" Метінвесту за «Дніпровським МК» (ДМК), що формально належить корпорації «Індустріальний союз Донбасу» (ІСД) і віднедавна дуже сильно залежить від Дніпровського КХЗ.

Дніпровський МК корпорації ІСД / Фото: dmkd

Посилити контроль

У 2017 році "Дніпровський МК" (Кам'янське) пережив один з найскладніших періодів своєї історії. Через дефіцит сировини і оборотних коштів підприємство кілька місяців простоювало. Робота відновилася лише після зміни топ-менеджменту на вихідців з Метінвесту. Тепер поставки сировини і збут готової продукції йдуть через структури компанії Ахметова/Новинського. Також Метінвест контролює значну частину кредиторської заборгованості ДМК і ІСД.

Тому повна інтеграція підприємства з Кам'янського в групу виглядає логічно, але раніше були труднощі з викупом акцій або активів меткомбінату у нинішніх власників.

Більше 99% акцій Дніпровського МК належить «Індустріальному союзу Донбасу». Основними власниками ІСД є народний депутат України Сергій Тарута і генеральний директор корпорації Олег Мкртчан. На початку 2010 року їх партнерами стала група інвесторів з Росії на чолі з Олександром Катуніним, які купили 50%+2 акцій корпорації. Однак в квітні 2016 року в інтерв'ю Бізнес.Цензор Сергій Тарута визнав, що росіяни представляли інтереси державного «Зовнішекономбанку» (ВЕБ, Росія).

Сьогодні власники ІСД обмежені в можливості розпоряджатися активами. Велика частина бізнес-активів Сергія Тарути арештована рішенням московського суду ще восени 2014 року. Олег Мкртчан в лютому минулого року заарештований в Москві. Позбутися представників ЗЕБа в складі акціонерів непросто, оскільки його структури прокредитували підприємства корпорації ІСД на 85 млрд рублів (за курсом 2011 року – майже $ 3 млрд).

Але, схоже, що вихід із ситуації є.

Президент РФ Володимир Путін і голова державної корпорації розвитку «ВЕБ.РФ» Ігор Шувалов / Фото: веб.рф

Чиї печі?

У травні 2018 року Дніпровський КХЗ за 400,5 млн грн купив у Дніпровського МК три доменні печі – основне технологічне обладнання, в якому із залізорудної сировини виплавляється чавун.

Про це стало відомо після того як ДМК оскаржив продаж через суд. І рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 22 березня 2019 року стало надбанням громадськості.

Навіщо меткомбінату позбуватися основного технологічного обладнання? На Дніпровському МК відповіли НВ Бізнес, що угода була потрібна, щоб врегулювати боргові зобов'язання перед кредиторами і уникнути зупинки заводу. «В результаті продажу завод отримав 400 млн грн оборотних коштів. При цьому, важливо, що цілісний майновий комплекс підприємства проданий не був», – підкреслюється у відповіді прес-служби. Зараз ДМК здійснює оперативне управління печами на підставі договору оренди.

У минулому році меткомбінат вже показував пристойні виробничі результати. Але практично ймовірно до травня-2018 у нього могли залишатися непогашені борги попередніх періодів. Тому можна було б погодитися з поясненням прес-служби підприємства, якби не одне «але» – той самий позов з вимогою визнати угоду купівлі-продажу недійсною, який не задоволений судом. І можна припустити, що це було зроблено з метою недопущення повторних судів.

«У разі розгляду спору між сторонами, повторна подача позову з тим же предметом і з тих самих обставин – не допускається. Таким чином, якщо компанія відчужує активи, іноді існує потреба «закріпити» подібну угоду судовим рішенням, поки керівник продавця ще займає свою посаду і може впливати на зміст позову», - розповідає НВ Бізнес Дмитро Жуков, партнер адвокатської фірми Pragnum.

Тобто, наприклад, у акціонерів корпорації ІСД після всіх судів не буде можливості опротестувати продаж доменних печей.

«В Україні існує практика легалізації певних дій або їх захисту від заперечування іншими зацікавленими особами шляхом створення уявного судового спору. В такому випадку позиція позивача є явно надуманою і очевидно програшною, проте позов подається не з метою виграти суперечку, а саме з метою легалізувати або заблокувати будь-що важливе для позивача», - підтверджує Віктор Мороз, керуючий партнер АО" Suprema Lex".

У прес-службі Дніпровського МК говорять, що продали доменні печі з правом викупу на підставі окремого договору після погашення всіх боргів перед «ДКХЗ». «ПАТ «ДМК»... розраховує відновити власну платоспроможність і викупити обладнання», - підкреслюють в прес-службі меткомбінату.

Але якщо з якоїсь причини не вийде розрахуватися, то це може стати приводом для зміни власників майна ДМК, наприклад, шляхом банкрутства акціонерного товариства.

Доменна піч Дніпровського МК / Фото: dmkd

Хто проти

За даними НВ Бізнес, власники корпорації ІСД вже кілька років не можуть домовитися про прийняття спільних рішень на рівні зборів акціонерів і наглядових рад. І схоже, що ситуація тільки погіршується. Днями Сергій Тарута звинуватив Олега Мкртчана і його партнерів у вимиванні обігових коштів з рахунків Дніпровського МК в розмірі $38 млн. Як же тоді бути зі схваленням продажу акцій підприємства або цілісного майнового комплексу?

«Ефективним механізмом може бути виведення майна через судові розгляди, зокрема вилучення такого майна в судовому порядку за борги. Одним з варіантів зміни власників майна може бути процедура банкрутства. Однак, навряд чи її можна назвати простою або швидкою», - розповідає Віктор Мороз.

Два незалежних один від одного джерела НВ Бізнес в металургійних колах повідомили, що з кінця 2017 дійсно розглядалася можливість зміни власників майнового комплексу меткомбінату саме шляхом банкрутства АТ «Дніпровський МК».

«Гордон Гекко у фільмі «Волл-стріт» сказав: «Якщо ти не всередині справи, ти поза нею!» У розрізі цієї цитати, банкрутство компанії можна розглядати не тільки як спосіб очиститися від боргів, але і як спосіб отримати контроль над нею. Так, один шматок активів можна відхопити в рамках санації, інший – в процедурі розпорядження майном тощо», - пояснює Дмитро Жуков.

У разі відсутності активного опору з боку кредиторів або інших зацікавлених осіб, такий процес не дуже складний і може бути реалізований за наявності контрольованого арбітражного керуючого.

Але після рішення АМКУ ситуація ускладнюється. З його тексту випливає, що Метінвест не зможе інтегрувати в свою структуру активи Дніпровського МК, оскільки зараз це єдиний юридично незалежний споживач, якому потрібен кокс Дніпровського КХЗ.

Тому юристам Ріната Ахметова і Вадима Новинського після завершення покупки Дніпровського КХЗ доведеться шукати можливість зберегти юридичну незалежність ДМК, але при цьому посилити контроль за його діяльністю і, за можливості, «відчепити» акціонерів корпорації ІСД.

Другие новости

Всі новини