Фінанси

9 грудня 2020, 09:03

NV Преміум

Як купити біткоїн і чи можна на цьому заробити, якщо ви не фінансист і не айтішник

Вартість біткоїна б'є рекорди. Інвестори, на тлі падіння ставок центробанків, побачили в цифровій валюті притулок для збереження коштів

Вартість біткоїна б'є рекорди. Інвестори, на тлі падіння банківських ставок, побачили в цифровій валюті притулок для збереження коштів.

Зростання курсу біткоїна може тривати ще довго, вважає керівний директор торгової платформи Toro Гай Хірш. 2020 рік виявився благодатним ґрунтом для повернення біткоїна на світову валютну арену, оскільки центральні банки знизили процентні ставки до рекордно низьких рівнів і схвалили надзвичайні пакети стимулів через пандемію Covid-19, пише Bloomberg. Деякі професійні інвестори публічно заявили, що вклали гроші в криптовалюту, щоб захистити свої статки від дій центральних банків і урядів. Традиційні фінансові компанії теж намагаються отримати вигоду з дедалі більшого попиту. На початку цього року американська Fidelity Investments запустила біткоїн-фонд. У жовтні доступ до торгівлі криптовалютою з’явився у користувачів платіжної системи PayPal. Зазначимо, що на тлі зростання курсу біткоїна також цьогоріч стрімко зросла вартість золота і ростуть ціни на нерухомість.

1

Що таке біткоїни

Bitcoin, або Біткоїн (BTC) — цифрова валюта, що базується на технології блокчейн. По суті, це ланцюг блоків з криптографічно зашифрованою інформацією про транзакції всередині цієї системи. Її концепт був озвучений у 2008 році Сатоші Накамото (вважається, що це псевдонім групи осіб, які створили вихідний код цифрової валюти — ред.) і представлений ним же у 2009 році як документ. Однак ще досі тривають суперечки про те, хто є творцем біткоїна. У bitcoin немає централізованого управління та емітента. Угоди з цифровим підписом між двома вузлами (нодами — ред.) і передаються до всіх вузлів мережі peer-to-peer (рівний до рівного — ред.). Дані про переміщення коштів зберігаються в розподіленій базі даних. Біткоїни — це протест проти фіатних (традиційних) грошей. Віртуальні монети, на відміну від традиційних монет і банкнот, не підв'язані до економіки будь-якої країни і до резервів центробанку.

Капіталізація біткоїн-ринку 5 грудня 2017 року, коли курс досяг $12 тис. за один біткоїн, становила $200 млрд. У грудні 2017 року біткоїн став шостою за капіталізацією валютою світу, обігнавши рубль, британський фунт і південнокорейську вону. 17 грудня 2017 року курс біткоїна досяг свого історичного максимуму в $20 тис., після чого почав знижуватися. У 2018 році курс продовжив падати і 17 грудня того ж року досяг мінімуму $3194. 2 серпня 2020 року біткоїн вперше в 2020 році піднявся до $12 тис., 30 листопада досяг максимального значення з моменту падіння — $19 786. З середини березня поточного року курс біткоїна виріс більш ніж у 5 разів.

Після появи біткоїна почали з'являтися й інші цифрові валюти, наприклад, альткоїни. Їхня мета в тому, щоб подолати всі технічні обмеження біткоїна.

2

Сатоші Накамото — хто цей потужний старий

Сатоші Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) 31 жовтня 2008 опублікував статтю Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System в списку розсилки про криптографію (The Cryptography Mailing list) metzdowd.com, де описав Біткоїн. На початку 2009 року він випустив першу версію віртуального гаманця, що використовує біткоїни, і запустив мережу Біткоїн.

Досі немає точної інформації, чи існує Сатоші Накамото як окрема особа, попри численні спроби дізнатися про це. Є версія, що це псевдонім однієї людини або цілої групи людей.

Сатоші використовував мережу Tor та інші способи для максимальної анонімності. У його профілі на сайті P2P Foundation зазначено, що він народився 1975 року і живе в Японії. Однак є думка, що ця інформація неправдива, оскільки людина, яка використовує псевдонім Сатоші Накамото, пише англійською мовою, наче її носій. А програмне забезпечення Bitcoin не було локалізоване під японську мову.

Протягом багатьох років у ЗМІ з'являлася інформація про те, що під ім'ям Сатоші Накамото ховаються кілька людей — професор економіки і права Нік Сабо, власник анонімного торгового майданчика Росс Ульбріхт, японський математик Мотідзукі Сін'їті, американець японського походження Доріан Сатосі Накамото та інші. Однак усі вони спростували свою причетність до псевдоніма й участі в створенні Bitcoin.

Навесні 2011 року Сатоші Накамото перестав брати участь в проєкті Біткоїн.

Цікаво, що найменша частина біткоїна, яку можна відправити і продати, отримала назву сатоші (satoshi), на честь засновника. 1 сатоші = 0.00000001 BTC.

3

Як купити біткоїн, якщо ви не фінансист і не айтішник

Купити цифрові валюти може будь-хто на спеціальних електронних біржах і сервісах. Найбільш поширений варіант — це інвестиції в біткоїни через криптовалютні біржі. Найбільш популярні — Kraken, Binance, Bitfinex, Exmo. Щоб це зробити, необхідно провести реєстрацію та верифікацію на одній з бірж і переказати гроші на свій акаунт біржі. Комісія за введення і введення засобів на біржу буде варіюватися від 1 до 5 відсотків від суми.

Наприклад, найбільш популярна в Україні криптобіржа Exmo за введення гривень на свій гаманець з банківської картки українських банків бере 1% + 5 гривень, мінімальний розмір інвестиції через картку в криптовалюту становить 400 грн і максимальний — 14 тис. грн, в терміналах ПриватБанку — 2,6% (можна ввести депозит у сумі від 100 грн до 15 тис. грн). Виведення відбувається на банківську карту з комісією 1,49% від суми. Якщо ви заводите гроші в доларах з банківської картки, то комісія буде значно більшою — 3,99% + 0,35 USD, а депозит від $5 до $10 тис. Виведення з доларового рахунку відбувається через систему SWIFT з комісією $22 — від $50 до $50 тис.

Біткоїни — дуже спекулятивний актив, який не підкріплений якимись фундаментальними економічними факторами. Наприклад, зростанням або падінням ВВП США або Китаю. У зв'язку з цим дуже складно спрогнозувати, якою буде його вартість в майбутньому, яка лише залежить від того, наскільки високий зараз попит на біткоїни. Але, як видно, купити його може будь-хто. За курсом біткоїна можна стежити на криптобіржах або спеціалізованих ресурсах. Так, якщо купити 15 грудня 2018 року один біткоїн за курсом $3200 і забути про ці гроші на два роки, — до 30 листопада 2020 року, коли курс досяг максимального значення в $19 786, продавши його, можна було отримати прибуток більш як $16 тис., або понад 500%. Однак нагадаємо, що такими ж темпами біткоїн обвалився з максимального значення 2017 року до мінімуму 2018 року.

Можна використовувати для покупки криптовалюти сервіси з обміну фіатних грошей на цифрові. Такі сервіси дозволяють придбати біткоїни в обмін на звичайні гроші, які можна переказати з платіжної системи, банківських карток, і навіть за готівку.

Вартість послуг цифрових обмінників з купівлі біткоїна або інших віртуальних валют зазвичай менша, ніж на біржі. Але біткоїн, який ви купили, потрібно зберігати на акаунті біржі або ж використовувати спеціальний електронний гаманець для криптовалюти. Для того щоб вас не обдурили в такій угоді, використовуйте сервіс гаранту (посередник-гарант спише ваші гроші тільки після зарахування криптовалюти на ваш гаманець).

Ще один спосіб купити біткоїни — поза біржею, коли покупця можна знайти, наприклад, на тематичних форумах або через знайомих. У такому разі покупка цифрової валюти найчастіше відбувається за готівку.

4

Як зберігати віртуальні валюти

Найбільш простий і поширений спосіб зберігання біткоїна та інших цифрових валют — це криптовалютні біржі. Крім можливості зберігання, на біржі можна в потрібний момент продати або купити валюти. На біржі віртуальні валюти ви можете обміняти на стейблкоїни — це цифрові валюти, прив'язані до курсу фіатних грошей, наприклад, долара США.

Однак відомо, що хакери постійно намагаються зламати сервери криптовалютних бірж, і такі спроби успішні. Тому є альтернативні варіанти зберігання криптовалюти — браузерні криптогаманці. Такі сервіси можна використовувати на комп'ютері або ж смартфоні. Деякі з них дають змогу здійснювати покупки різних товарів і послуг, а також обмін біткоїна на звичайні гроші.

Найбільш безпечний спосіб зберігати цифрову валюту на так званих холодних гаманцях — це пристрій для зберігання біткоїнів або інших віртуальних валют в автономному режимі. Найчастіше під пристроєм мається на увазі звичайна флешка або флешка з елементами додаткового захисту, також це може бути інший девайс, наприклад, комп'ютер, де зберігається файл, без якого доступ до ваших криптовалют неможливий. Зазначимо, що в цьому разі власник цифрової валюти не матиме змоги швидко продати свою валюту в разі різкої зміни кон'юнктури ринку. Оскільки потрібно буде якийсь час, щоб переказати гроші з холодного гаманця на акаунт криптобіржі.

Але останнім часом почали з'являтися біржі, які працюють за принципом децентралізації, такі як Binance DEX, Poloni DEX та інші. Такі майданчики дають змогу продавати і купувати криптовалюти та реєструвати гаманці з доступом через приватний ключ у вигляді файлу.

5

Які ризики при купівлі та продажу біткоїна

Ризики є при покупці або продажу будь-якого активу. Але у світі криптовалюти є свої нюанси. Найбільш небезпечний спосіб покупки цифрових валют — поза біржею.

Можна натрапити на шахрая, тим більше, що індустрія віртуальних валют фактично ніяк законодавчо не врегульована, тому повернути втрачені кошти через суд поки що малоймовірно.

Є ризик втратити свої цифрові активи у разі покупки через сумнівні обмінники. Також через неуважність, при введенні даних для здійснення угоди, вказавши не ту суму або адресу, переказавши кошти не туди, ви їх втратите, тому що в блокчейні не можна скасувати транзакцію.

Тому, купуючи і продаючи валюти, варто використовувати перевірені відомі майданчики.

6

Як майнити біткоїн

Майнінг — це не для початківців-інвесторів, хоча добування віртуальних валют — один з найбільш популярних способів отримання прибутку на цифровій валюті.

За даними The Block, дохід тих, хто майнить біткоїн, в листопаді досяг $521 млн, що майже на 48% більше, ніж в жовтні. Із загальної суми, яку заробили майнери, майже $55 млн припадає на комісії за транзакції, а це піковий рівень з січня 2018 року.

Основною умовою для майнінгу є наявність необхідного обладнання (комп'ютери та сервери) і, бажано, дешева електроенергія. За інформацією аналітиків The Block, найбільше прибутку після халвінга (обвалу на 50%) стали приносити Майнер Whatsminer M30S++ від китайської фірми MicroBT, вони можуть працювати з хешрейтом (рейтинг потужності мережі — чим більший майнер, тим вищий хешрейт) до 112 TH/s і будуть приносити близько $10 на добу за вартості електроенергії $0,03 кВт і ціни біткоїна $11 400. Далі за ефективністю на цей час — пристрій (серверне обладнання) від Bitmain Antminer S19 Pro. Його хешрейт досягає 110 TH/s, а щоденний прибуток становитиме трохи менше ніж $10. Наприклад, за аналогічних умов модель S9 приноситиме близько $0,60 на добу.

Однак варто пам'ятати, що в разі різкого падіння курсу біткоїна капіталовкладення в майнінг можна втратити.

7

Чи легалізований біткоїн в Україні

Ні. Зроблені тільки перші кроки.

У кожної країни свій шлях легалізації криптовалют. В Україні Верховна Рада 2 грудня ухвалила закон Про віртуальні валюти. За інформацією голови підкомітету з питань антикорупційної політики в сфері цифрових інновацій і публічних даних Олексія Жмеренецького, обсяг транзакцій в Україні з віртуальними активами — близько $150–200 млн в день, а капіталізація віртуальних активів становить понад $2 млрд. Після ухвалення цього закону в другому читанні міжнародні криптокомпанії зможуть реєструвати блокчейн-бізнес в Україні. Мінцифри буде регулятором ринку цифрових валют, крім окремих випадків, де вступає НБУ або Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР).

Так, закон дає змогу переводити реальні активи в цифрові. Класифікація таких активів відбуватиметься за параметром забезпеченості та незабезпеченості. Наприклад, ви можете випускати токени на свою нерухомість, землю, банківські вклади, цінні папери і так далі. Зокрема, офіційно стартапи зможуть проводити ICO (Initial coin offering), випускаючи і розміщуючи токени, забезпечені його цінними паперами. Випуск таких токенів контролюваме НКЦПФР.

Також, згідно з проєктом закону, якщо, припустімо, ви граєте в мережеві ігри, то на свої бонуси можете випускати токени.

Послуги зберігання, адміністрування віртуальних активів та їхніх ключів, обміну, перекладу, продажу або їх випуску здійснюватимуть суб'єкти підприємницької діяльності, реєстр яких вестиме Мінцифри.

При цьому очікується, що цифрові активи не будуть засобом платежу, тобто грошима. Однак їх власники зможуть розплачуватися за товари і послуги віртуальним активом, а банк буде конвертувати одержувачу в гривню цифрові платежі.

Автор: Петро Шевченко

Другие новости

Всі новини