14 февраля, 18:48
Глубокая средизимье. В 2022 году пузырь криптовалюты лопнул. Что принесет 2023 год? — The Economist
Матеріал опубліковано у спецвипуску журналу НВ Світ попереду 2023 за ексклюзивною ліцензією The Economist. Републікацію заборонено.
Що відбуватиметься зі сферою криптоактивів після обвалу? «HODL & BUIDL [Нізащо не продавайте і розвивайте інфраструктуру]», — радить Скотт Шпайгель, один з організаторів BitBasel, щорічної події у сфері криптомистецтва, що проводиться в Маямі. HODL — це поширений серед торговців криптоактивами термін, який заохочує користувачів «тримати міцно як власне життя» (hold on for dear life) [свої активи] під час спаду. Тим часом криптоспільнота подібним чином переробила слово build (англ. розбудовувати, розвивати), щоб уживати їх разом. Коротше кажучи: зберігайте віру.
Уже давно існує ідея про те, що «криптозима» (термін, часто вживаний на позначення спаду в цінах на криптоактиви) є часом проявити відданість і рішучість. Кожний спад вимиває із галузі тих, кого привабив ажіотаж зростання, і залишає лише віддане ядро — розробників програм і технологій блокчейну. Другу найдорожчу на сьогодні блокчейн-платформу Ethereum було запущено під час першої криптозими, що настала після піку цін у 2014 році. Наступна зима, 2017 року, теж дала поштовх винайденню багатьох програм децентралізованих фінансів.
Подпишитесь, чтобы прочитать целиком
Нам необходима ваша поддержка, чтобы заниматься качественной журналистикой
Як на те пішло, сьогодні криптосфера більш готова до розбудови інфраструктури протягом поточного охолодження, ніж раніше. Було зібрано й пущено в роботу мільярди доларів криптового венчурного капіталу, що забезпечило багатьом засновникам криптокомпаній грошову подушку, на яку можна спертися в період низьких цін на активи. Ринкова капіталізація усіх криптоактивів і досі перевищує рівень кінця 2020 року. Вражаючий крах [криптобіржі] FTX у листопаді після виявлення діри на $8 млрд у її балансовому звіті став ударом. Але інші біржі, як-от Binance та Coinbase, схоже, виживуть.
Слідуючи девізу HODL & BUIDL, галузь також збирається із силами перед натиском регуляторів. У Вашингтоні обговорюються три важливих законопроєкти: два з них встановлюють комплексні заходи, а один присвячено регулюванню стейблкоїнів — виду криптовалют, обмінний курс яких привʼязано до певного активу або біржового товару. Американські регулятори, як-от Комісія з цінних паперів і бірж, запроваджують жорсткий контроль над платформами, що працюють із криптотокенами, які, на їхню думку, схожі на цінні папери.
Як усе це відобразиться на ціні криптотокенів, як-от bitcoin або ether? Якщо інфляція стихне і Федеральний резерв зменшить відсоткові ставки, це, ймовірно, сприятиме зростанню цін на криптоактиви, зважаючи на те, наскільки тісно вони корелювали із вартістю цінних паперів у 2022 році. Однак що більше зростає криптосфера, то важче уявити іще один бум цін на криптоактиви, заснований на чистому ажіотажі.
«Усі зосереджені на створенні сценаріїв застосування», — каже один із розробників із Маямі. Якщо протягом цього спаду заходи BUIDL не допоможуть винайти реальне застосування для криптоактивів, окрім спекуляції та шахрайства, це охолодження цілком може продовжитися.
За умовами ліцензії всі матеріали номеру публікуються українською мовою. Републікацію заборонено.