Уряд обмежить імпорт літератури з РФ

Україна хоче відгородитися від ворожої книжкової пропаганди з Російської Федерації

Україна хоче відгородитися від ворожої книжкової пропаганди з Російської Федерації

Уряд вдався до протекціонізму на ринку книговидавництва. Але поки що він ігнорує економічні важелі, які б могли захистити споживачів від інформаційної агресії з Росії, вважають експерти

Кабмін хоче запровадити дозвільний принцип доступу на вітчизняний книжковий ринок для продукції з Російської Федерації (РФ). Про підготовку відповідного законопроекту після вчорашнього урядового засідання повідомив віце-пре В’ячеслав Кириленко.

За його словами, урядовці поставили собі за мету захистити український книжковий ринок від пропагандистської продукції, виготовленої північно-східним сусідом-агресором. Мова йде про книжки з антиукраїнським, антидержавним, ворожим для України змістом. «Весь цей букет, на жаль, досі цілком легально можна придибати в Україні. Від Харкова і до Одеси проникає путінська пропаганда», - підкреслив Кириленко. Він підкреслив що навіть на останньому Книжковому Арсеналі, який відбувся у Києві минулого місяця, спокійно можна було придбати книжки одіозних Олександра Дугіна та Ігоря Гіркіна.


За даними Української асоціації видавців та книгорозповсюджувачів (УАВК), вітчизняний ринок за підсумками 2015 року склав $95 млн, а з урахування поставок із РФ – у $250 млн. Держтелерадіо підрахував, що понад 70% книгопродукції, яка продається в Україні, походить з РФ, причому левова частка цього імпорту – контрафакт.


Урядовий законопроект передбачає створення громадської експертної ради при Держтеларадіо. Вона буде перевіряти всю книжкову продукцію з РФ і надавати дозволи на поширення в нашій країні. Віце-прем’єр-міністр повідомив, що в разі прийняття вказаних нормативних змін книгорозповсюджувачі отримають кілька місяців відстрочки під час перехідного періоду. В подальшому порушників закону будь каратися штрафами на рівні 10 мінімальних зарплат (зараз розмір однієї – 1450 грн).

Перший заступник голови Держтелерадіо Богдан Червак повідомив, що подібний дозвільний принцип може діяти доти, доки триває неоголошена війна з РФ. «Хай Путін забереться з Криму та Донбасу», - підкреслив він. Письменник і директор видавництва Зелений пес Дмитро Капранов вказав, що при підготовці згаданого законопроекту його автори з Держтелерадіо використали засади, за якими обмежується в Україну доступ кінопродукції з РФ

Та одними заборонами проблему не вирішити, вважають експерти. Книжки -- це товар і впливати не їх розповсюдження можна цілком економічними методами. Поки що вітчизняному ринку бракує обігових коштів, доступу до кредитів і інвестицій, вважає президент УАВК Олександр Афонін. Він повідомив, що наклад 60% книжок, які видавалися останнім часом в Україні, не перевищував 500 примірників. З них 80% не «виходили» за межі однієї області. «Держава повинна визначити стратегічні напрямки розвитку», - наголосив Афонін. Якщо це буде сільське господарство, машинобудування чи інформаційні технології, то виникне попит на відповідну літературу.


Полиця в книжковому магазині Санкт-Петербургу

Полиця в книжковому магазині Санкт-Петербургу


Директор видавництва Знання Володимир Карасьов зазначив, що за останні кілька років присутність літератури з РФ на українському ринку зменшилась. Це відбулося внаслідок жорсткішого нагляду за північно-східним кордоном, а також через різницю в кілька разів на одну й ту ж книгопродукцію – в Україні друкувати та видавати значно дешевше.

На підтвердження цього спостереження учасники ринку навели досвід україномовної Книгарні Є. Її мережа за останній рік зросла вдвічі, до 16 крамниць і, за неофіційними даними, компанія має  намір відкрити ще п’ять книгарень. За словами книговидавців, якщо раніше представники Книгарні Є скаржились не нестачу української літератури, то тепер з’явилася конкуренція за місце на поличках.

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: