Що чекає на український ринок безготівкових розрахунків

Ринок платіжних терміналів і безготівкові розрахунки в Україні зростають великими темпами
Фото:ПриватБанк

Ринок платіжних терміналів і безготівкові розрахунки в Україні зростають великими темпами

У першому кварталі цього року кількість терміналів з прийому карт в країні збільшилася на 17%. А число випущених банківських карток – на 5%, порівняно з аналогічним періодом минулого року

У столичному метро з квітня цього року за проїзд можна розрахуватися звичайною банківською карткою. Це маленький, але яскравий приклад того, як країна все більше переходить на безготівкові платежі.

Якщо у 2011-му році обсяг розрахунків платіжними картками у торговельних мережах становив лише 8%, то вже у 2016-му році – 35%. Не менш вражаючою є статистика кількості платіжних терміналів: 2011 рік – 45 тис., 2016 – 219 тис.

Втім, самі банкіри вказують на ще одну причину зростання популярності карток – низьку базу порівняння.

Рано чи пізно наша країна матиме потрібну кількість платіжних терміналів. Але наразі учасники ринку вже обмірковують нові рішення, які зроблять картки непотрібними.

І все це на тлі банкопаду і зниження довіри українців до банківської системи. НВ Бізнес запитав банкірів і галузевих фінансистів, чому так відбувається

Тамара Савощенко, голова правління Укрсоцбанку

Якщо дивитися з точки зору тренду, то кількість і розрахунків, і емітованих активних карт в Україні стрімко зростає. Але якщо порівнювати кількість безготівкових розрахунків з використанням платіжних карт в Україні у порівнянні з іншими країнами Європи, то, звичайно, це порівняння буде не на нашу користь. Якщо говорити взагалі про роль платіжної картки, то це на сьогодні найбільш зручний і найбільш широко використовуваний інструмент доступу до коштів на рахунку. 

Якщо дивитись по оцінках експертів, то на кількість населення, яке є в Україні, у нас повинно бути близько 800 тис. POS-терміналів для розрахунків у торговельній мережі. Наразі ми маємо близько 230 тис. Це практично в 4 рази менше, ніж нам потрібно, і набагато менше, ніж в країнах Східної чи Західної Європи.

Володимир Мудрий, член правління ОТП Банку

Щодо споживача, то розрахунок картками надає безпеку. Тому що все-таки банківська картка має атрибути продукту або інструменту, який набагато більше захищений, ніж сама готівкова купюра. Якщо ви загубили картку, ви можете її абсолютно швидко заблокувати. На картці зазвичай є смс-банкінг. Тобто вам про кожну транзакцію, яка там проходить, банк повідомляє, що відбулося з карткою, за що ви заплатили, яку суму заплатили. Тобто в онлайні ви можете це контролювати. Також це дає зручність розрахунків в інтернеті. Зараз тенденція в тому, що багато хто робить покупки на зарубіжних інтернет-магазинах.

Крім терміналів, зараз починають розвиватись альтернативні способи оплати. І найбільш популярний, який можна побачити сьогодні в багатьох містах – це оплата через QR-коди. Це стає популярним зараз при оплаті в громадському транспорті. Чому це стає популярним? Тому що набагато простіше, тому що складаються такі ринкові умови, що в багатьох людей є смартфони. І це стає дешевше як для споживача, так і для того підприємства, яке надає ці послуги. В чому основне питання з терміналами? У тому, що ці термінали стають все дорожчі і дорожчі в обслуговуванні. У зв'язку з новими правилами щодо захисту інформації, технологіями зчитування чіпів і так далі. І бажання банків вкладати в нові розробки, воно не є настільки великим. І зараз тенденція, щоб знайти альтернативні способи, які би могли забезпечити розрахунки.

Дмитро Крепак, голова Visa в Україні, Грузії та Вірменії 

Дійсно є рішення, які дозволяють не встановлювати платіжні термінали, а розраховуватися просто телефоном. Воно потребує тільки наявності QR-коду. Можна зчитати цей QR-код телефоном і розрахуватися. Тобто встановлення платіжного терміналу в принципі не вимагається. Це набагато дешевше. Зараз впроваджуються дуже зручні способи оплати. Тобто можна на телефоні провести пальцем по кнопці, і в цій кнопці вже зашита інформація про платіжну картку, про адресу доставки. Тобто проводячи пальцем по екрану, я вже роблю покупку. Мені не треба вводити маленькі літери, цифри, адресу, платіжну картку і все інше, коли я щось купую на інтернет-сайті.

Можна розрахуватися за допомогою мобільних платіжних терміналів. Це такі маленькі пристрої, які приєднуються до телефону, і можна їх використовувати в мобільному порядку. Це дешевший спосіб, ніж платіжний термінал, і теж дуже зручний. Буквально рік тому було зроблено дослідження міжнародною рейтинговою агенцією Moody's про те, як впливають безготівкові розрахунки на економічний розвиток країн. Зокрема Україна була в цьому дослідженні. Приблизно $250 млн ВВП України було створено завдяки безготівковим платежам. Це не тільки зручно, це не тільки корисно для людей, а це також й інструмент економічного розвитку.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: