Кабмін відмовляється від регулювання ринку цукру

Кабмін вважає нинішнє держрегулювання ринку цукру марним і виступає за його скасування
pixabay

Кабмін вважає нинішнє держрегулювання ринку цукру марним і виступає за його скасування

Кабінет міністрів ініціює скасування держрегулювання ринку цукру. В уряді вважають, що нинішня система все одно не приносить ніякої користі. Незважаючи на регулювання на ринку присутній дефіцит і скачки цін

29 лютого у Верховній Раді України був зареєстрований законопроект Кабміну передбачає скасування державного регулювання цукрової галузі. Документ передбачатиме скасування мінімальних цін на реалізацію цукрових буряків і цукру.

В уряді пояснюють необхідність скасування держрегулювання тим, що воно не дало потрібного ефекту. "Прикладом є щорічні стрибки цін, дефіцит або профіцит цієї продукції на внутрішньому ринку, а також суттєве зменшення кількості виробників цукру", – наголошується в пояснювальній записці до законопроекту.

Втім, з урядом згодні далеко не всі експерти ринку. Так, на думку екс-голови Національної асоціації цукровиробників України "Укрцукор" Миколи Ярчука, скасування законопроекту призведе до хаосу на ринку і експансії імпортного цукру.

"В Європі та інших країнах цукор дотується, ринок регулюється квотами. І квотований цукор дешевий, він продається за викидними цінами. Його будуть возити в Україну, і ми втратимо своє буряківництво і цукрове виробництво", – пояснює Ярчук.

Він вважає, що під приводом дерегуляції, лобіюються інтереси великих імпортерів, які зможуть безперешкодно ввозити більш дешевий цукор-сирець на внутрішній ринок України.

"Закон втратив свою цілісність, коли його усікли після вступу України до СОТ. Натомість потрібно прийняти нову редакцію закону. Ми вчасно підготували і відправили у Верховну Раду нову редакцію, але чомусь проходить не він, а лобістський закон, який скасовує всі регулювання повністю", – обурюється Ярчук.

Втім, експерти, навпаки, вважають ініціативу Кабміну корисною.

"Прийнята Україною ідея квотування була західної, але крім гасел Україна далі не просунулася ще з 1998 року. Сьогодні продаж за мінімальними цінами і виробництво цукру з квот не відстежується якимось спеціальним органом. Також відсутні санкції за такі порушення", – говорить незалежний експерт аграрного ринку Олексій Крутибіч.

Крутибіч додає, що скасування регулювання спростить діяльність виробників цукру. Вони зможуть зосередитися на виробництві дешевого і якісного цукру в необхідній кількості, а ціна буде формуватися виходячи з тенденцій ринку.

Квотування цукрової галузі в Україні не працювало належним чином через відсутність механізму реалізації, говорять учасники ринку. Під квоту на виробництво цукру висаджувалася цукрові буряки, яка давала різний врожай. Таким чином, квота або не вибиралася в повному обсязі, або спостерігалося перевиробництво цукру.

При цьому експортувати цукор складно, зазначають учасники ринку. Причиною є відсутність підтримки з боку держави та закриті зовнішні ринки: у Росії немає можливості поставок з 1998 року, в ЄС квота складає всього лише 20 тис. тонн, у Туреччину ринок фактично закритий з-за високого експортного тарифу в розмірі €400/т.

Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 100 грн.
Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: