Агентство Fitch зробило принизливий прогноз для України

Агентство Fitch зробило принизливий прогноз для України

ВВП країни виросте значно менше, ніж міг би. Виною всьому популізм і корупція.

На початку тижня Міжнародне рейтингове агентство Fitch повідомило свій прогноз - валовий внутрішній продукт України зросте цього року на 3,2%, а наступного - на 3,7%. Це краще, ніж 2-3%, які агентство очікувало ще в жовтні минулого року, але дуже мало в нинішніх умовах.

"Річ у тому, що наша країна належить до країн, які розвиваються, а ця група буде зростати на рівні 4,5%", - пояснює директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

"Це означатиме, що наше відставання збільшить яму, яка існує між нами та основним світом. Цей прогноз не позитивний", - додає він.

"Так, наша країна встановила торік рекорд за всі роки після початку війни і втрати Криму. Але нам потрібно 5-7%, а не 3%, тому що ми істотно відстаємо від світової економіки", - додає Дмитро Яблоновський, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії.

Тим більше, що за оцінками головного економіста інвесткомпанії Dragon Capital Олени Білан, наступного року темпи зростання сповільняться до 3%.

Показово, що з такою неприємною оцінкою погоджуються і в уряді. Прем'єр-міністр Володимир Гройсман каже, що 3% - це не межа. Він вважає, що темпи мають досягати 7%.

Але для цього в країні має змінитися структура економіки і діловий клімат. За словами Яблоновського, нинішнє зростання - це результат стимулювання доходів і витрат населення завдяки тому, що Кабмін підвищує пенсії і зарплати. Але така стратегія не дає стійкого зростання.

Водночас Кабінет міністрів не робить фундаментальних речей. Наприклад, у нас ніяк не йде приватизація. "Якби у нас продали великі об'єкти, то це б значно підштовхнуло економіку", - говорить Яблоновський.

Також необхідно створити в країні такі умови, за яких інвестувати в Україну будуть не тільки іноземці, а й українці. Щоб вони не боялися вкладати кошти, які зберігають за кордоном, в нові виробництва і технології.

Локомотивом зростання може також стати сільське господарство. Як заявила НВ Бізнес Сату Кахконен, глава представництва Світового банку в Білорусі, Молдові та Україні, якщо в країні з'явиться ринок землі, то це відразу ж підштовхне інвесторів вкладати кошти в сільське господарство, транспортну інфраструктуру, зрошення тощо.

"Для того, щоб Україна змогла повноцінно скористатися цими можливостями, керівництво країни має вирішити, чи продовжувати реформи, щоб прискорилося економічне зростання, чи ні, і тоді країна знову потрапить у пастку повільного зростання", - заявила Кахконен. Під реформами у Світовому банку, крім земельної, розуміють завершення трансформації енергетичного ринку, а також створення Антикорупційного суду і боротьбу з корупцією, яка б приводила до винесення тюремних строків. Без цього, вважає Кахконен, буде складно переконати іноземців вкладати кошти в Україну.

Є, звичайно, і фактори, які не залежать від уряду. Зростання ВВП буде залежати від погодних умов, які минулого року значно знизили урожай. А також від цін на продукцію українського експорту: руду, зерно, метал, зазначає Білан.

Окрім того, за словами Павла Кухти, експерта реанімаційного пакету реформ, у 2019 році Україну чекають зовнішні виплати, вибір подальшого курсу країни, тобто вибори, і залежність від зовнішніх кредиторів.

Ну і нарешті економічне зростання буде стримувати висока облікова ставка НБУ. Яку нещодавно було підвищено до 17%. Це робить кредити практично недоступними як для бізнесу, так і для населення. "Підвищення облікової ставки може "вкрасти" частину економічного зростання на цей рік", - говорить Устенко.

Проте, в перспективі Україна має потенціал для того, щоб рости швидше від світової економіки, але це можливо тільки за умови продовження реформ, вважає Кахконен.

Передплатіть журнал НВ за спеціальною ціною

До кінця листопада дешевше на 100 грн.
Передплатіть журнал на 12 місяців усього за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Статті ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: