Пани б'ються – у холопів чуби тріщать

коментувати

Поки у міністра фінансів дійдуть руки до бюджетної дисципліни, ми матимемо непрогнозовані видатки, нестабільний курс гривні і ремонт асфальту у грудні.

Мені пощастило часто бувати у Національному банку. «Перепрацювавши» кількох голів правління, мала змогу почути чимало розмов і стати свідком яскравих емоційних «випадів». Чимало гострих висловлювань лишаються у стінах НБУ, не висвітленими ЗМІ.

29 січня відбувся черговий брифінг Валерії Гонтаревої щодо монетарної політики. Основні меседжі вже «обсмоктані» із усіх боків. Та була фраза, яка могла б пролетіти і повз мої вуха, якби вона прозвучала для мене вперше.

Гонтарева сказала буквально: «Національний банк виступає за те, щоб cash flow [грошовий потік], який виходить у систему, завжди був прогнозований». Але у цій фразі я почула наступне: «В Україні незлагоджена економічна політика. Міністерство фінансів і Національний банк не координують свої дії».

Мова про прийняте Мінфіном рішення направити на виплати майже 39 млрд грн, із яких 14 млрд грн – це дочасні, непередбачені монетарною політикою НБУ, пенсії. В черговий раз Гонтарева зауважила, що поклади простроченого ПДВ на рахунках держказначейства ставлять під ризик фінансову стабільність, якщо їх викидати в економіку у кінці року. Це створює раптову надлишкову ліквідність.

Подібні звинувачення одного відомства у бік іншого на Заході сприймаються як істерика

Відсутність бюджетної дисципліни не рідкість для відсталих країн, у яких процвітає корупція, а державні органи неефективні у своїх рішеннях і кволі у діях. Своєчасне і систематичне (а не сезонне) проведення Мінфіном виплат по зобов’язаннях - це навіть не питання цивілізованості, ні - це неодмінна умова стабільного функціонування економіки. Вкрай важливо, щоб кожна із інституцій планувала свою роботу, враховуючи, як це вплине на роботу іншої, і які наслідки будуть для економіки. Адже українська економіка, на відміну від держапарату, досі лишається цілісним організмом.

Який інвестор захоче вести свій бізнес у цій країні, якщо відомо, що ПДВ відшкодовується вибірково?! Якому інвестору сподобаються розмови, що Національний банк – відповідальний за стабільність курсу валюти і рівень інфляції – «гадає на кавовій гущі», щоб дізнатись, скільки Мінфін у поточному грудні увіллє в економіку гривні, яку до того виймав із неї у вигляді податків?!

Подібні звинувачення одного відомства у бік іншого на Заході сприймаються як істерика. (Хоча для країни, яка проводить реформи, подібні конфлікти вважаються нормою; гірше, коли жодних суперечок і претензій нема – так і знай, про реформи там не йдеться). Це сигнал про розбалансування співпраці влади і про очевидну неефективність держуправління.

Це сигнал про превалювання політичного невігластва та популізму, які спонукають Мінфін погоджуватися на ті видатки, які у бідній країні варто було б знизити. Це ознака глибокої і непорушної залежності Кабінету міністрів від політичних ігор, а також прихильності окремих міністрів до конкретних бізнесових груп.

Очевидно ж, що Мінфін міг розрахуватися по держзобов'язаннях і раніше. Ще у вересні 2015-го залишки на рахунках казначейства перевищили 40 млрд грн, але для розрахунку чекали кінця року. Бо не працюють інституції, бо рішення доводиться виконувати у ручному режимі, щоб мінімізувати корупцію і нецільові виплати. Бо коли виплати відбуваються частинами і розтягнуті у часі, виникають ще більші війна і скандали за те, кому платитимуть першими.

Наталія Яресько, на відміну від Валерії Гонтаревої, і це очевидно, знаходиться не у тій ситуації, щоб делегувати з легким серцем проведення реформ своїм підлеглим. У Мінфіні, на відміну від НБУ, кадри нижче заступників практично не були замінені на кваліфікованих спеціалістів і тих, кому б міністр довіряла. Поки у міністра фінансів дійдуть руки до бюджетної дисципліни (бо ж реструктуризація зовнішніх боргів, а потім податковий кодекс, а потім ще й держбюджет-2016 були справді важливішими завданнями для неї), ми матимемо непрогнозовані видатки, нестабільний курс гривні і ремонт асфальту у грудні. Аби тільки закрити річний бюджет.

Більше поглядів тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: