Ринок нерухомості вже на дні

коментувати

Я переконаний в тому, що дно на ринку нерухомості вже досягнуто. Причому це відбулось ще в середині 2015 року.

Вже в другій половині минулого року було більше позитиву – кількість продажів почала зростати і ціни стабілізувались.

Ця тенденція продовжилась у першій половині 2016 року. Причому не лише на наших об’єктах, але й серед конкурентів. Ми бачимо, що це загальний тренд.

Я не можу стверджувати, що теж саме відбувається в економ-класі, оскільки ми працюємо в бізнес-сегменті. Але в цілому валютна і макроекономічна стабілізація вплинули на впевненість людей у завтрашньому дні.

Насправді ринок змінюється досить повільно. З початку року поступово збільшується активність покупців – як дзвінків, так і самих продажів. А ціни в доларах не змінюються. Тим часом, за рахунок того, що гривня дещо зміцнилася, ціни в гривні на житло бізнес-класу дещо навіть знизились. Але ціноутворення у бізнес-класі завжди було в доларах, тому можна сказати, що ринок стабільний. Гравці на ринку очікують його поступового відновлення. І всі бачать, що дно вже пройдено. І ринок буде відскакувати від дна наступні декілька років. Якщо не зміниться суттєво макроекономічна ситуація, то й ринок суттєво не зміниться.

Придбання нерухомості – це довготермінова інвестиція. Купівля – це довготермінове рішення. Такі рішення приймаються, коли людина впевнена у завтрашньому дні. Це, загалом, було однією з основних причин, чому продажі обвалились в 2014-му.

Ліквідність у системі є. Люди просто досі обирали зберігати її в банківських комірках. Але в якийсь момент треба змінювати цю тактику, адже вона не приносить жодного інвестиційного доходу, а в Україні ще й досить ризикована.

Крім того, завжди існує органічний попит на нерухомість. Він відкладався, поки люди вирішували, чи є сенс інвестувати в квадратні метри в Україні. І коли ця невизначеність зменшилася, кількість охочих, які приходять в офіси продажів і вирішують придбати нерухомості, одразу збільшилася. Судячи з того, що продажі зростають при стабільній ціні в доларах, я розумію, що нерухомість далі дешевшати не буде.

Ситуація буде віддзеркалювати ситуацію в економіці країни в цілому. Якщо ми очікуємо 1% економічного зростання, то ви може здогадатись, що буде відбуватись з нерухомістю, – буде поступове незначне пожвавлення. Можливо, незначне зростання ціни. Але радикально ситуація не зміниться.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: