Про що говорять цифри

коментувати

Цифри часто потребують інтерпретації. Висока температура на градуснику навряд чи скаже, чим ви захворіли, і як лікуватися, але одне безсумнівно: ви хворі.

З дослідженнями приблизно так само. Результати можуть поставити діагноз, але навряд чи підкажуть шляхи до одужання. Важливо не ігнорувати тривожні симптоми. Коли ми говоримо про корупцію в Україні, використання медичної термінології представляється доречним. Так, віце-президент США порівняв корупцію в Україні з раковою пухлиною, яка пожирає нашу країну.

Падіння економіки на 3,8%, інфляція на рівні 10,7% в минулому році, політична криза та можливий імпічмент президенту в цьому... Такий стан справ в Бразилії, яка зайняла перше місце за кількістю респондентів, які вважають, що хабарництво і корупція мають широке поширення в їх країні. Це – один з пунктів опитування, що було проведено серед представників бізнесу по всьому світу під час регулярного дослідження EY. В Україні на питання про поширеність корупції позитивно відповіли 88% респондентів, що трохи менше, ніж у згаданій Бразилії. При цьому в Україні ми бачимо ті ж «симптоми»: і скорочення економіки, високий рівень інфляції. До того ж, хвороба у нас затяжна - за останні три роки кількість ствердних відповідей тільки зросла.

Ми - «антилідери» і за іншим показником: українські респонденти не вірять в бажання правоохоронних органів боротися з корупцією і не бачать прогресу в даній області. Менше половини опитаних відзначають прагнення правоохоронних органів розслідувати випадки корупції, при цьому сумніваючись у доведенні відповідних справ до обвинувального вироку. Тільки 60% опитаних згодні з тим, що переслідування за законом осіб, викритих у хабарництві або корупції, може утримати від подібних дій інших, що нижче загальносвітового рівня в 83%. Такі результати ставлять під сумнів можливість добровільної співпраці представників бізнесу та правоохоронних органів при вирішенні відповідних проблем.

Як наслідок, більше третини респондентів-представників великих компаній в Україні вважають, що в їх секторі дача хабара для отримання контракту є звичайною практикою. Для порівняння: середній показник у розвинених країнах - близько 4%.

Чи є приклади одужання? Напередодні сезону літніх відпусток дуже доречно буде згадати про Хорватію – хороший вибір любителів морського відпочинку. У минулорічному опитуванні EY представники цієї країни були найменш оптимістичні щодо стану справ у сфері протидії корупції в порівнянні з іншими країнами. Я припускаю, що у зв'язку зі вступом Хорватії до Євросоюзу у 2013 році, у представників бізнесу були завищені очікування від антикорупційних ініціатив, запроваджених за сприяння та вимог ЄС. Мабуть, цього року заявлені заходи все ж таки дали свої плоди. Серед знакових подій – антикорупційна стратегія на 2015-2020 роки. Як результат – з 92% до 60% зменшилася кількість тих, хто вважає, що в Хорватії поширені хабарництво і корупція.

Європейський вибір, задекларований Україною, - це не тільки можливість для нашого бізнесу торгувати без мита або безвізового в'їзду для громадян. Це необхідність трансформації законодавчого поля і державних інститутів для відповідності європейським стандартам та виконання вимог міжнародних угод. ЄС, США, міжнародні інститути готові допомагати і вже надають нам допомогу. Можна і потрібно використовувати досвід інших країн, таких як Хорватія. Однак переклад заморських методичних рекомендацій на державну мову та їх легалізація в законодавчому полі – це не те, чого чекають наші європейські партнери, українські громадяни і бізнес. Потрібні «працюючі» закони. А для цього потрібна чітко виражена політична воля влади у боротьбі з корупцією. Без неї наш градусник навряд чи покаже симптоми настає одужання.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: