Китай - ризики для глобальної економіки

коментувати

З початку року сировинні ринки зростають швидкими темпами. Для багатьох стало дивно, що зростання продовжилося і в другому кварталі.

Сюрпризи з нафтою по $40 за барель і сталевим прокатом по $400 за тонну приємні для всіх ринків, що розвиваються, і вже очевидно, що в 2016 році вони будуть жити довго і щасливо, якщо цей щасливий сценарій не зіпсує Китай.

Під наглядом "старших" братів

Початок року для КНР був недобрим. МВФ скоротив прогнози зростання китайського ВВП. Кроку МВФ передував галас в американській і британській пресі, що влада КНР рахує ВВП не за загальноприйнятою методикою. Нагадаю, що юань восени 2016 року офіційно поповнить перелік світових резервних валют, і здається, що члени елітного фінансового клубу валют зустріли новачка холодним душем.

Проте, уряд КНР продовжував наполягати на правильності своїх прогнозів, і на початку квітня МВФ поступився. На думку Фонду, ВВП КНР у 2016 році зросте на 6,5%, а у 2017 - на 6,2%, при інфляції в 1,8% і 2% відповідно. Фонд часто помиляється у своїх прогнозах, однак цього разу від нього чекали не точність прогнозу, а "політичного визнання", що для ринків, які розвиваються, 2016 рік буде не таким проблемним, як прогнозували раніше.

Думаю, що решта країн-емітентів світових резервних валют, визнаних МВФ, не в захваті від цієї ситуації з КНР. Перегріта економіка КНР потребує повільного охолодження, а ось її масштаби вже досягли такого рівня, що ці потреби не можна ігнорувати. У 2015 році номінальний ВВП Китаю досяг $11,38 трлн., а ВВП за купівельною спроможністю - $19,51 трлн. За ВВП, розрахованому за купівельною спроможністю, Китай обігнав ЄС на $330 млрд. і Сполучені Штати - на $1,54 трлн.

А тим часом в Китаї

Ринкова економіка КНР під керівництвом комуністичної партії залишається дуже і дуже специфічною. Економічний ефект від бебі-буму вже минув, минає ефект і від швидкої урбанізації населення. Частка держсектора в економіці КНР становить майже 50%. Це породжує ряд класичних проблем, одна з яких - як правильно стимулювати зростання економіки КНР. 

Народний банк Китаю періодично підкидає на ринок ліквідність. Остання ін'єкція була зроблена в розмірі $80 млрд. у квітні 2016 року. Аналіз подробиць дій НБК вказує на те, що Банк прагнув обрати процедуру, згідно з якою вливання на ринок відбувається за найнижчою з можливих ставок. Таким чином, 260 млрд. юанів влили в банківську систему через механізм зворотного РЕПО під 2,25%, при тому, що ключова ставка НБК становила 4,35%.

Весь 2015 рік, крім м'якої політики НБК, в КНР прагнули підтримати і падіння фондового ринку. Уряд виділяв значні обсяги коштів на скуповування акцій. Але такі інтервенції дуже швидко закінчилися арештами і розстрілами корупціонерів серед інвестбанкірів і держчиновників. У банках також є проблема корупції, яка половинить позитивний ефект від лікування економіки ліквідністю.

Перші скандали вже трапилися - первістком став муніципальний Bank of Liuzhou. Так, наприкінці 2014 року з'ясувалося, що раніше банк видав величезний кредит на 32,8 млрд. юанів ($4,9 млрд, що на той момент складало 40% активів банку), забезпечений підробленими документами. Наступними в списку опинилися дев'ятий за активами China Citic Bank і третій за величиною Agricultural Bank of China. Поки китайська економіка зростає, корупцію в банківському секторі простіше приховувати, але ось охолодження економіки після 2017 року може розкрити небувалі проблеми. Зараз, за різними оцінками, від 10 до 25% кредитів, виданих китайськими банками, так чи інакше пов'язані з корупційними схемами, а значить, потенційно можуть бути проблемними.

Китаєзалежність

Зараз в Україні все добре. Ціни на сталевий прокат і залізорудну сировину закінчили період чергового зростання. Але потрібно враховувати, що КНР за виробництвом сталі посідала у 2015 році перше місце в світі і на неї припадало 49,5% світового виробництва. З таким обсягом виробництва Китай міг диктувати свою політику на ринку сталевого прокату, що він і робив.

Однак на початку 2016 року Китай оголосив про початок довгострокової програми зі скорочення виробничих потужностей в металургії на 100-150 млн. тонн сталі на рік, а також виділив на металургію і вугільну галузь приблизно $15 млрд. (переважно на допомогу робітникам, які змінюють спеціальність). Але вже в квітні 2016 з'ясувалося, що якщо скоротити потужності так, як було заплановано, то китайським банкам доведеться списати металургам приблизно $1,5 млрд., і це за найскромнішими оцінками.

З огляду на підйом у металургії, який ми зараз спостерігаємо не тільки в чорноморському, але і в азійському регіоні, уряд Китаю може зупинити плани щодо виведення виробничих потужностей з експлуатації. Це охолодить як ринок прокату, так і ЗРС. При цьому Україна цілком може опинитися в ситуації, коли всі сировинні ринки будуть зростати, а саме сталевий прокат і ЗРС, перебуваючи під впливом політики КНР, будуть рости не так, як хотілося б, або навіть стагнувати.

Зауважу, що крім розв’язання питання про проблемні кредити металургам, уряд КНР зараз чіпляється за будь-яку можливість позитивно вплинути на економіку. Тож вітчизняним металургам не варто очікувати ослаблення конкуренції з виробниками з КНР. З іншого боку, система ухвалення рішень та їх скасування в КНР досить інертна, тому перегляду плану зі скорочення потужностей можна очікувати не раніше липня-серпня 2016 року. Поки ж ситуація на цьому сегменті глобального ринку хороша для наших експортерів.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: