Так чи потрапив 1С під санкції все ж таки

коментувати

Не хочу виступати адвокатом ані 1С, ані якої-небудь іншої схожої програми. Давайте просто розберемося в питанні «заборони», уважно вчитуючись у текст Указу №133.

Хто потрапив під санкції? Офіційний власник авторських прав на програму 1С – компанія Єврософтпром у своїй прес-конференції визначила, що під санкції потрапили компанія-розробник і оператор 1С, а також деякі з понад 500 франчайз.

У списку санкцій, разом з 1С (м. Москва), опинилися також компанії, зареєстровані на території України: 1С Мультимедіа Україна, 1С Телур-модуль, 1С-Рарус Софт, Єврософтпром і Скайлайн Софтвер.

Використання 1С користувачам офіційно не заборонили. В Указі немає ані слова про заборону використання самого програмного забезпечення. Користувачі 1С офіційно купують програму, ставлять її на баланс підприємства і відносять до основних фондів. Кожне подальше оновлення компанія набуває у вигляді послуг у авторизованої франчайзи. Таким чином, офіційно куплена 1С – це власність підприємства і втручання в її використання порушує право підприємства розпоряджатися своєю власністю.

У цьому випадку, тільки час покаже, чи зможе виробник 1С і його мережа франчайз підтримувати роботу програми на досанкційному рівні. Якщо ні, то ринок відкоригує, бо гарне місце ніколи не буває порожнім.

А що тоді заборонили? Серед санкцій такі види заборон для конкретних компаній з санкційного списку:

  • Блокування активів – тимчасове обмеження права суб'єкта користуватися та розпоряджатися її майном;
  • Обмеження торговельних операцій;
  • Запобігання виведення капіталу за кордон України;
  • Зупинка виконання економічних і фінансових зобов'язань;
  • Обмеження або зупинення надання телекомунікаційних послуг і використання телекомунікаційних мереж загального користування;
  • Заборона здійснювати держзакупівлі у компаній-нерезидентів;
  • Зупинка видачі дозволів і ліцензій на ввезення/вивезення в/з Україну/и валютних цінностей та обмеження щодо видачі готівки за платіжними картками, емітованими резидентами іноземних держав;
  • Заборона передавати технології, права на об'єкти інтелектуальної власності.

Як бачимо, деякі види санкцій не мають конкретики. Наприклад, що робити з боргами підприємств перед іншими українськими компаніями, які надавали їм послуги розробки? Адже, формально, це робота українського бізнесу. Закон Про санкції, на жаль, досить розмито описує ці формулювання.

Указ №133 визначив коло відповідальних за реалізацію санкцій: Кабінет Міністрів, СБУ і Нацбанк. Однак, фраза «забезпечити реалізацію» також не несе визначеності і конкретики.

Чи можуть бути проблеми у підприємства, яке використовує 1С? В умовах значної турбулентності бізнес-середовища не виключається варіант того, що деякі контролюючі органи можуть використовувати санкційний указ з метою «покошмарити» підприємство. Однак, враховуючи те, що навіть державний сектор користується цією програмою, думаю, такі випадки не стануть масовими.

Чи є альтернатива 1С? За великим рахунком, може бути використана будь-яка бухгалтерська система, в якій можна вести облік і формувати звіти у форматі XML, pfz, dbf, zvb, txt і підтримувати файли передачі даних (формат ZDI) для роботи з M.E.Doc.

Однак, 1С вигідно відрізняється від подібних програм українського виробництва розширеним інструментарієм для роботи підприємств різних сфер економіки і повноцінною підтримкою. Український виробник поки не зміг забезпечити ринок повноцінним альтернативним ПЗ.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: