Патрони закінчилися. Як Газпром втрачає силу

коментувати

У Газпрому нині важкі часи. У 2015 році доходи від експорту газу впали майже на чверть або на $10 млрд. Капіталізація компанії знизилася на 20%.

З початком 2016 року потік поганих новин для Газпрому лише посилився.

Компанія фактично втратила український ринок. В січні у російської монополії ми не купили жодного кубометра газу, і навряд чи купимо раніше другого кварталу.

Будівництво нових газопроводів буксує. Південний потік закритий, через що італійський підрядник проекту, компанія Saipem намагається стягнути з «Газпрому» €759 млн.

Близький до консервації Північний потік-2, ще один газопровід в обхід України. У Брюсселі не в захваті від цього проекту. Крім того, його будівництво потягне як мінімум на €15 млрд, а таких грошей у Газпрому зараз немає.

Та й навряд чи найближчим часом з'являться. Ціни на газ падають слідом за цінами на нафту. У січні російський газ на німецькому кордоні коштував $163 за тисячу кубометрів.

Додамо до цього втрату Газпромом литовського ринку, новий позов польської PGNiG з метою домогтися зниження цін на газ, позови України і ми побачимо, що російська монополія, яка ще недавно диктувала свої умови всім своїм споживачам, стрімко втрачає силу.

Дві причини, чому це відбувається.

Перша - зміна світової моделі споживання енергоресурсів.

На жаль чи на щастя,  ні сонячна енергія, ні інші види, ні дрова, ні сушений гній - ніщо це не замінить вуглеводнів в найближчі 15-25 років, - говорив Володимир Путін в лютому 2010 року.

І серйозно помилився.

Через шість років ситуація змінилася кардинально. Відновлювана енергетика перестає бути альтернативною. У 2015 році в цю галузь інвестували рекордні $329 млрд. Вперше світ заговорив про відмову від викопних джерел енергії, і з урахуванням нинішніх темпів зростання, це цілком реальна перспектива найближчих 20-40 років.

Друга причина - агресивна політика Росії, активне використання енергоресурсів, в першу чергу - газу, в якості геополітичної зброї. Брюссель бачить, до чого призводить зростання впливу Газпрому. Тому ні знижки на газ, ні активне лобіювання своїх інтересів російською монополією не допомагають вирішити головне питання - прив'язати Європу до російського газу.

Що це означає для України?

Послаблений "Газпром" - історичний шанс захистити наші національні інтереси. Позбутися від російської газової залежності, створити умови для національної

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: