Чим топити, коли немає газу

Інвестиції в енергетичні рослини – ще один спосіб скоротити споживання газу
Перехід на ринкові ціни на газ багато що змінить в Україні. Впевнений, ми трохи по-іншому почнемо ставитися до власних ресурсів, до того, що нам подарувала природа. Якщо раніше вся система була побудована таким чином, щоб придбати імпортний газ, поставити свого посередника і заробити на сірих схемах, то після перегляду цін на блакитне паливо
коментувати

Інвестиції в енергетичні рослини – ще один спосіб скоротити споживання газу.

Перехід на ринкові ціни на газ багато що змінить в Україні. Впевнений, ми трохи по-іншому почнемо ставитися до власних ресурсів, до того, що нам подарувала природа. Якщо раніше вся система була побудована таким чином, щоб придбати імпортний газ, поставити свого посередника і заробити на сірих схемах, то після перегляду цін на блакитне паливо з'явився стимул шукати альтернативу, скорочувати споживання дорогого газу.

Однією з таких альтернатив є вирощування енергетичних рослин.
Перше питання, яке виникає, коли починаєш говорити на цю тему: а що це взагалі таке? Що за екзотика?

Насправді, для багатьох європейських країн вирощування енергетичних рослин давно перестало бути екзотикою і перетворилося в досить прибутковий, затребуваний бізнес.
В першу чергу, це стосується скандинавських країн – Швеції, Данії, Норвегії. Наприклад, у Швеції під різні види енергетичних рослин, головним чином, енергетичну вербу, виділено понад 15 тис. га.

В сусідній Польщі – понад 6 тис. га. Часто можна зустріти плантації енергетичних рослин у Великобританії, Ірландії та інших європейських країнах.
В Україні цей вид бізнесу тільки починає розвиватися. Просто тому, що не було попиту, домінував "дешевий" газ, на який витрачали 20-25% бюджету країни.
Але зараз ситуація може змінитися кардинально, адже у нас є всі можливості для вирощування енергетичних рослин.

По-перше, великі площі малопродуктивних земель, які або не використовуються, або використовуються рідко.
За оцінками профільних міністерств і відомств, в Україні близько 4 млн. га таких земель. Для енергетичних рослин вони цілком підійдуть, невибагливість – одна з головних їхніх переваг.

По-друге, у найближчі роки кількість котелень на поновлюваних джерелах енергії (біопаливо) буде зростати в геометричній прогресії. Відповідно, виникне питання, де брати сировину. Біомаса (тріска) енергетичної верби – відмінний варіант, адже крім того, що рослина невибаглива, її вирощування не вимагає великих інвестицій.

У середньому, вартість посадки енергетичної верби обійдеться в 1 тис. євро на 1 га площі. Це небагато, адже посадивши один раз, врожай ви будете збирати протягом 20-25 років.
Що важливо, при мінімумі витрат часу і коштів на догляд за енергетичними рослинами. Вже перші два врожаю дозволяють повернути інвестиції.

Крім того, що це принесе вигоду інвесторам, велику користь отримають люди (нові робочі місця, податки) і країна (заміщення газу).

Навіть 1 млн. га під енергетичними рослинами – це заміщення 5-5,5 млрд. кубометрів газу. При середній вартості блакитного палива в $180-190 за тисячу кубометрів ми отримаємо економію в $0,9-1,1 млрд.

По-моєму, цієї цифри цілком достатньо, щоб серйозно переглянути ставлення до енергетичних рослин.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: