Перший у світі моніторинг ринку землі

коментувати

Україна стала першою державою, якій вдалося впровадити систему регулярного моніторингу ключових параметрів земельних ресурсів.

На цьому тижні на офіційну пошту Держводагентства, Держстату, Мін'юсту, Держгеокадастру, ДФС і Державної судової адміністрації з подачі Мінагро надійде незвичайний документ.

Це форма-анкета, в якій об'єднані ключові показники, що характеризують використання землі в Україні. Це кількість ділянок, їх межі, повнота даних у реєстрах, кількість транзакцій, надходження від земельного податку, приватизація і судові тяжби за землю – загалом понад 140 параметрів. Все, з чим кожен день стикаються громадяни та органи місцевого самоврядування, але що досі не можна було ні оцінити, ні об'єднати на національному рівні.

Цей документ – основа глобального проекту з моніторингу земельних відносин, який в форматі пілота за підтримки Світового банку у 2015 році був проведений в Україні, а у серпні 2017 року закріплений на законодавчому рівні.

Тепер шість зазначених вище відомств будуть регулярно обмінюватися даними. Спочатку, у напівручному режимі, зусиллями Держгеокадастру, який є виконавцем проекту, а після створення спеціального софту – автоматично. Результат – єдиний електронний відкритий для зовнішнього контролю масив даних, який дозволяє відстежувати динаміку земельних відносин.

Україна – не перша у світі країна, яка намагалася, і навіть реалізувала успішні пілоти, впровадити такий проект, але перша у світі держава, якій вдалося пройти цей шлях до кінця і прийняти систему моніторингу на законодавчому рівні, зробивши його регулярним.

За останні два роки такі проекти намагалися реалізувати 9 країн, найбільш гостро потребували детінізації земельної сфери: Грузія і Руанда (2014), Хорватія, Індія, Молдова, Перу, Філіппіни, Україна, В'єтнам (усі – 2015).

У всіх, крім Перу і Молдови, донором проекту виступав Світовий банк. І у всіх них, крім України, процес так і не був завершений. Навіть у Грузії, яка була і залишається маяком реформ для України, після успішного формування пілота ініціаторів затягнуло у процесинг. І навіть їхній пілот був із менш повним набором даних, ніж вдалося акумулювати в Україні у 2015. Причини зрозумілі – запеклий опір, який чиниться системою у боротьбі за збереження тіньових схем.

Але для України, де АПК генерує 12% ВВП, третину експортної виручки і є роботодавцем для кожного шостого працездатного громадянина, необхідність ясно розуміти, що відбувається із земельними ресурсами, була питанням економічної стабільності і на деяких етапах новітньої історії – національної безпеки.

Частково це пояснює безпрецедентно високу політичну волю, виявлену при реалізації проекту. Фактично це перший прецедент у земельних відносинах, коли Україна не впроваджує найкращі практики, а формує їх.

У підсумку, ми маємо можливість сформувати базу даних, яка об'єднує майже півтори сотні показників від 6 держвідомств за 562 адміністративно-терріторіальними одиницями. Це 120 міст обласного значення та 442 райони. У цьому переліку не вистачає лише одного глобального показника – середньої вартості землі у кожному районі. Однак причина цієї прогалини занадто добре відома – дія мораторію на купівлю-продаж землі.

Що станеться після того, як шість держвідомств отримають лист із земельною анкетою? Протягом місяця вона буде заповнена даними за вказаними параметрами за період з 2015 до 2017 року. Ми зможемо побачити динаміку показників використання земель і як змінився рейтинг земельної цивілізованості регіонів. За версією 2015 року, у трійці лідерів були Тернопільська, Полтавська і Чернігівська області, замикали його західні регіони і місто-герой Київ.

Відповідно, ми зможемо виявити вузькі місця та потенційні ризики і сконцентрувати зусилля на їх виправленні. А відкрита, постійно оновлювана база даних про земельні відносини забезпечить новий рівень прозорості, усвідомленості прийняття рішень на місцевому рівні та чесності перед потенційними інвесторами.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: