У міжнародний День програміста

коментувати

За час незалежності країни, українські програмісти з нуля створили нову індустрію. Хочу звернути увагу на її досягнення і перспективи для країни.

Українські програмісти – це вже не лише бренд у професійному світі розробки, але і величезна галузь економіки.

Президент України, звертаючись із посланням депутатам, говорить про ІТ, а не тільки про традиційні галузі економіки. Галузь стала приводом для гордості і драйвером зростання.

Не хочеться повторювати послання президента повністю, але все-таки основні цифри гідні того, щоб їх ще раз процитувати:

- понад 100 тис. IT-фахівців в Україні;

- 13 українських IT-компаній увійшли до ТОП-100 кращих аутсорсингових компаній світу;

- експорт IT-послуг у 2016 році склав більше 3% ВВП.

Цифри Президента викликали дискусію (і це добре!) за обсягом експорту. Багато засумнівалися в їх правильності. Якість статистики та офіційних цифр в Україні завжди викликає питання. Тому наша асоціація замовила міжнародній аудиторській компанії (PWC) дослідження ринку.

Результати дослідження: можна впевнено стверджувати, що експорт IT-послуг в 2016 році склав більше $3,2 млрд. Це 3,4% від ВВП України в 2016 році, який склав $93,27 млрд.

Ці дані також побічно підтверджуються оцінкою Світового банку. У $5,2 млрд СБ оцінив весь сегмент ITC. Прибравши з цієї цифри доходи телеком-ринку, отримуємо $3,2 млрд від експорту IT-послуг.

Але найголовнішим є навіть не згадка галузі в щорічному посланні Президента. Головне – команда президента не просто взяла формальні дані про IT-галузі, а професійно оцінила фактичне місце індустрії в економіці. А значить розрив між реальним станом речей в ІТ-галузі та її сприйнятті владою почав скорочуватися.

З одного боку, президент поставив тренд, з іншого боку – ми стали за останні 5 років настільки великими і важливими для держави і суспільства, що нас вже неможливо не помічати. Упевнений, що ключові результати ІТ-галузі, включно з темпами зростання, вже скоро будуть у всіх доповідях і програмних документах українських чиновників і політиків різного рівня.

При цьому сприйняття галузі в Україні не завжди відповідає дійсності. Часто можна почути, на жаль, навіть в експертному співтоваристві, про "експорт мізків", низьку додану вартість, та інші неосмислені кліше.

І ось тут хочеться сказати про те, чим реально живе IT-індустрія в Україні.

На сьогодні більшість українських IT-компаній надають комплексні послуги з розробки програмного забезпечення західним клієнтам. Приблизно 70% з них розташовані в Північній Америці, решта 30% – в Європі і Азії. Тобто, наші програмісти успішно працюють на найконкурентніших ринках.

Серед клієнтів українських компаній більшість організацій з TOP-500 Fortune. А значить, наші компанії виграли боротьбу за цих клієнтів у гравців з усього світу.

Багато клієнтів працюють з українськими компаніями по 10-15 років, і за такий період ми стали для них ключовими IT-партнерами. Щоб приблизно зрозуміти про якого роду клієнтів йде мова перерахую лише деяких з них: Bayer, Corel, Deloitte, LIEBHERR, Oriflame, Parker, Panasonic, Spilmann, Shell, Tata, Avid, Oracle, HP, Ericsson, Harmonic, Qualcomm, The Economist, Texas Instruments, Google, Intel, Lenovo, Thomas Cook, Jabra, Micron, SimilarWeb, Citrix, SwissCom, Thomson Reuters, CardioReady, Citi, Liberty Global, Lucera, Mastercard, Pony Express, Sephora, Telefonica, TUI Group, USA Network і багато-багато інших.

Цим та іншим клієнтам українські айтішники надають комплексні послуги: бізнес-аналіз їх процесів з розробкою софту, підтримка софту, трансформація бізнесу в епоху цифрових технологій.

Саме українські програмісти допомагають цим компаніям ставати більш конкурентоспроможними. Тільки задумайтеся: чи багато інших високотехнологічних галузей в Україні, де наші компанії або навіть ціла галузь знаходиться б на лідерських позиціях у світі.

Працюючи з такими клієнтами, компанії отримують компетенції, які дадуть можливість здійснити технологічний прорив державі і в інших галузях. Візьмімо приклад автомобільної промисловості. Автомобільна промисловість у своєму традиційному сприйнятті в Україні вже давно померла. Заводи, які залишилися з радянських часів, майже всі зупинені, а нових не створено.

При цьому, відкриття в минулому році у Львівській області заводу Фуджікура Аутомотив Україна Львів висвітлювали всі ЗМІ, і це стало топ-подією на кілька тижнів. І дійсно, це важлива подія. Створені сотні нових робочих місць.

Але потрібно розуміти і чесно усвідомлювати, що дане підприємство м'яко кажучи не найбільш технологічне. В основному на ньому використовується ручна праця, а Україна була обрана саме тому, що середній рівень заробітної плати у нас вкрай низький. І, при цьому, практично непоміченим залишається той факт, що на ринку розробки софтуа для автомобілів Україна вважається одним із основних лідерів в світі.

Програмна частина авто – одна з найбільш конкурентних складових сучасного автомобіля. А більшість "розумних систем" для сучасних автомобілів розробляються саме українськими програмістами. І в цьому процесі зайняті сотні, якщо не тисячі, людей в країні.

Тільки додана вартість на одного такого програміста і оплата створеного робочого місця зовсім інші, порівняно з заводом у львівській області, або іншими схожими.

І такий технологічний заділ українська IT-індустрія формує не тільки в галузі автомобілебудування. Це саме справедливо для аграрного сектора, енергетики, медицини і багатьох інших галузей.

Українські ІТ-компанії накопичили величезну експертизу. Упевнений, коли з'явиться попит на ці послуги в Україні, вони допоможуть багатьом секторам економіки стати більш конкурентоспроможними на світових ринках.

Вітаю всіх програмістів зі святом!

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: