Гострий ніж приватизації

коментувати

Останнім часом суспільству все активніше розповідають про потребу приватизації державних активів, про масштабність процесів, що начебто невпинно наближаються. Енергетичні компанії, теплоцентралі, стратегічні підприємства різних галузей, морські порти, державні банки.

В цьому влада вбачає реформування державної власності. Відріжемо і віддамо приватному власнику. Він начебто ефективніше працюватиме, на відміну від держави, розвиватиме підприємства, вкладатиме інвестиції. Демонополізація, знову ж таки. Дехто каже, що одночасно і корупцію здолаємо. Задекларовано і суму коштів, яку влада планує отримати від приватизації в цьому році. Це – 17,1 мільярдів гривень. Підписано «свіжий» закон про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення процесу приватизації. Вже і строки називаються, коли може бути приватизовано Одеський припортовий. Процес іде.

Та чи справді потрібно все взяти і продати?

По-перше, сьогодні уряд не володіє повною та достовірною інформацією про стан державних активів. Й досі не вирішена проблема якісного, достовірного обліку об’єктів держвласності, зокрема корпоративних прав держави. Це ускладнює створення умов для ефективного використання держмайна та ухвалення раціональних рішень.

По-друге, механізмів управління об’єктами державного права власності насправді є багато. Це і оренда, і концесія, і спільне партнерство, і аутсорсінг, і корпоративне управління тощо. А приватизація – це лише один з таких механізмів.

Втретє, твердження, що приватний власник ефективніше працюватиме, аніж держава, не завжди відповідає істині. Приміром, у скандинавських країнах, де державний сектор в економіці є значно більшим за своїм розміром та обсягом за український, держава-власник ефективно управляє своїми активами не гірше за приватного власника. Там саме держава розвиває інноваційні та екологічні технології. А в Україні, до речі, приватний власник, який прийшов після приватизації часто не поспішає модернізувати підприємства, а навпаки, працює до останнього на тому обладнанні, яке приватизував…

І найголовніше. Без стратегії розвитку державних активів, сучасна приватизація може бути проведена наосліп й виявитися небезпечною за своїми наслідками у довгостроковій перспективі. Так що урядові варто сім разів відміряти, а потім – різати.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: