Україні потрібен ринок землі

коментувати

Україні обов'язково потрібен вільний ринок землі. Без вільного ринку землі не буде абсолютно ніяких реформ у сільському господарстві.

Але при цьому я б звернув увагу на те, яким чином його треба вводити. Потрібно подивитися на міжнародний досвід. Досвід абсолютно різноманітний. Якщо взяти Європу і Америку, то це абсолютно різні підходи до формування ринку землі. Наприклад, в Європі ти можеш володіти землею, але ти не можеш нею оперувати, до тих пір, поки ти не будеш визнаний найкращим оператором землі. У США цей ринок врегульовано таким чином, що держава буде контролювати, кому ти продаєш цю землю. Тому Україні, я думаю, потрібно вивчити цей досвід і зробити найкращий вибір, який тільки можливий.

Я думаю, нашим невеликим сільгоспвиробникам потрібно дати більше свободи і більше державної підтримки. Якщо взяти міжнародний досвід, у Європі середній розмір господарства близько 100 гектарів. Це дозволяє локально управляти і соціальними проблемами, і дозволяє заробляти гроші безпосередньо виробникам. У нашій країні фермери, у яких менше 400 гектарів, вони навіть банками не розглядаються як потенційні позичальники. І в цьому є проблема. Я думаю, що майбутнє все-таки за невеликими сільгоспвиробниками. І тут не є самоціллю виробляти якомога більше. Тут є самоціллю задовольнити всі потреби, які існують у сільському господарстві. Зокрема й соціальні. Вони пов'язані з регіональним розвитком. У нас в сільській місцевості проживає 14 мільйонів осіб. Але задіяні в сільгоспвиробництві лише близько 2-3 мільйонів. А інші люди не задіяні в цьому процесі. І мені здається, що відкриття ринку землі дало б шанс кожному з жителів сіл приєднатися і відчути себе необхідним в цьому суспільстві, що є метою існування людини.

На мою думку, земельна реформа гальмується в основному великими корпораціями, які хочуть як і раніше управляти землею і при цьому не платити великих грошей реальним власникам землі.

Я не вірю в те, що наші політики відкриють ринок землі. Я просто в це не вірю. Поки будуть у політиці ті самі люди, вони, звичайно ж, не будуть відкривати ринок землі. Як правило, політика забезпечує додаткове заробляння прибутку конкретним бізнес-структурам. Політики у нас не змінюються через те, що конкретні бізнес-структури теж не змінюються.

Але що потрібно країні, так це допомогти дрібним і середнім фермерам. Об'єднатися в кооперативи, безкоштовно видати якісь кредити або з мінімальною оплатою. І тоді вони самі собою будуть розвиватися. Звичайно, власник, який буде оперувати своєю землею, він буде більш ефективний, ніж власник, який оперує чужою землею. Якщо взяти досвід невеликих господарств у Польщі, де кожен фермер працює на 2-3 гектарах, можна сказати, що з одного гектара можна заробляти набагато більше, якщо вирощувати більш необхідну продукцію, на яку є попит на ринку. Польща вирощує ягоди і вирощує яблука. І це дає з одного гектара набагато більше прибутку, ніж якщо вирощувати пшеницю. Ми вирощуємо більше зернових, намагаємося їх експортувати. Але при цьому ми імпортуємо яблука. Це ж смішно. Ми – країна, яка може виробляти абсолютно весь спектр сільськогосподарських продуктів, – ми імпортуємо. Звичайно, реформа ринку землі зробить її використання більш ефективним.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: