Кому йдуть гроші від підвищення тарифів

коментувати

Березневе зростання тарифів на електроенергію було цілком очікуваним, але важливо з’ясувати, кому йдуть додаткові кошти, які сплачують споживачі.

Відсьогодні вартість електроенергії для домогосподарств зростає на 25%. Тепер в місяць вони сплачуватимуть 57 коп/кВт-г за перші 100 кВт-г. І по 99 коп/ кВт-г за об`єм в межах 100-600 кВт-год. Ще двічі тариф зросте на 25% протягом наступних 12 місяців. Підвищення заплановане на перше вересня цього року та перше березня наступного.

Кому ж йдуть додаткові кошти? Це можна з’ясувати, якщо проаналізувати те, як розподілялися кошти від продажу електроенергії. Ось яка була картина з приростом тарифу, тобто встановленої державою відпускної ціни на електроенергію в минулому році.

Зміна тарифа на електроенергію для основних виробників в 2015р (середній за рік)

Виробник

Приріст

Тариф грн/кВт-г

Укргідроенерго

135%

0,71

Укренерго (передача е/е)

87%

0,044

"Зелена" енергетика

53%

4,4

ТЕЦ

50%

1,7

Енергоатом

43%

0,4

Теплова генерація

26%

0,86

Найбільше в 2015 році тарифи виросли для Укргідроенерго та Укренерго. І якщо збільшення відпускної ціни для першої компанії має якусь логіку, адже було пов'язане з рекордною маловодністю річок та необхідністю добудови Дністровської ГАЕС, то для другої така щедрість викликає низку запитань. Ці кошти призначалися на додаткову інвестиційну програму, зокрема закупівлю трансформаторів. Хоча в минулому році в компанії було стільки коштів, що вона не встигала інвестувати, і мільярди гривень просто лежали на рахунках – лежать й досі.

Найменше тарифи виросли у теплової генерації. І хоча під кінець року тариф був вже достатній, загалом стосовно року він був досить низький, не дивно що державна компанія Центренерго завершила рік зі збитками.

"Зелена" енергія у 2015 році продовжувала дорожчати через прив’язку тарифу до курсу євро. Середній тариф для "зелених" електростанцій – 4,4 грн за кВт-год, був в 11 разів дорожче від тарифу для Енергоатому. Всього "зеленій" генерації було виплачено 9,2 млрд грн.

Та тут не все гаразд. Адже основні зелені потужності – вітрові та сонячні електростанції –розташовані на півдні України. Але після відключення Криму на півдні виник надлишок електроенергії – її просто нікуди дівати.

Оскільки "зелена" електроенергія повністю викуповується і оплачується згідно з законом, то це призводило до обмеження закупівель у Енергоатому. Хоча цю атомну електроенергію могли б отримувати у систему майже безкоштовно, адже атомні блоки вже збудовані і перебувають в експлуатації.

Ну й нарешті тарифи від Обленерго за 2015 р. виросли від +23% для Дніпрообленерго, яке входить в ДТЕК Рината  Ахметова та до +280% для Луганського енергетичного об’єднання, яке входить в Енергетичний Стандарт Костянтина Григоришина.

Також зросли на 40%-50% тарифи для Запоріжжяобленерго та Харківобленерго, які останнім часом в центрі корупційних скандалів.

Ось така тарифна картинка. Її варто розуміти, бо у підвищенні тарифів найважливіше - а куди ж і на що вони ідуть.

P.S. І варто не забувати, що при встановленні двозонного лічильника, є знижка 50% з 23.00 до 07.00.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: