Чи буде зима теплою

коментувати

Поки досить важко визначити, наскільки Україна готова до опалювального сезону, адже існує один фактор, який нелегко спрогнозувати.

Це погода. Звичайно, є дані синоптиків, які вони надають відомствам, на підставі яких розраховується обсяг запасів енергоресурсів, але такі розрахунки завжди мають значну похибку.

Додатковим фактором невизначеності є оборотні кошти, які компанії витрачають для поповнення запасів палива. Якщо розглядати теплову генерацію, то треба аналізувати поточну ситуацію у державній компанія Центренерго та приватній компанії ДТЕК Холдинг. Оборотних коштів у держкомпанії не багато, тим не менш вона намагається поповнювати запаси. У ДТЕК, згідно з останньою звітністю, оборотний капітал був негативним, що не дозволяє холдингу виділити достатньо коштів для поповнення запасів. Все це призвело до того, що в 2016 році країна виходить на менші запаси вугілля, ніж торік. Низький рівень запасів вугілля створює видимі ризики для енергосистеми. Подолати ці ризики допоможуть тільки регулярні поставки енергоресурсів. Затримки в постачанні можуть викликати проблеми для балансу енергоринку. Існує й окреме питання, як балансувати електроенергію з точки зору її джерел, а саме в якій пропорції буде проводитися теплова, атомна і гідроелектроенергія.

Повертаючись до ситуація з накопиченням вугілля, варто сказати, що існує поділ на антрацитове і газове вугілля. Уряд, як і приватний холдинг ДТЕК, заявили про необхідність імпортувати саме дефіцитний антрацит. Це дає підстави сподіватися, що поставки будуть безперервними. З іншого боку, знову ж таки не можна виключати погодний фактор, який може принести додаткові складності.

В таких обставинах стає об'єктивним факт підвищення тарифів на електроенергію, який обумовлений ціною вугілля. Хоч світові ціни й залишаються на досить стабільному рівні $55 за тонну вугілля, якщо врахувати його доставку з Південної Африки, він обходиться Україні практично в $72 за тонну. Підвищення тарифів необхідне насамперед для покриття витрат і забезпечення прибутковості компаній теплогенерації, яким необхідно мати кошти для модернізації. Наприклад, Центренерго вже закладає у своїй стратегії переведення частини енергоблоків на газове вугілля, яке більшою мірою видобувається на українській території. Це дозволить уникнути дефіциту палива в майбутні роки. Для такого проекту компанії потрібні вільні грошові кошти, які вона повинна заробити як прибуток.

Якщо ж розглядати накопичення газу в ПСГ, то відбулася досить цікава ситуація: Нафтогаз у своїй стратегії давав прогноз, що до 1 листопада запаси повинні бути на рівні 14,5 млрд кубометрів. Пізніше уряд прийняв рішення, що є необхідність у накопиченні 17 млрд кубометрів. Це досить велика різниця, яка стала сюрпризом як для експертів ринку, так і для самого Нафтогазу. В нинішніх умовах реверсу газу з Європи здійснити закачування додаткових обсягів, щоб забезпечити 17 млрд кубометрів у підземних сховищах, досить складно через ліміт пропускної спроможності газопроводу.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: