Що загрожує українському ринку хмарних сервісів

коментувати

Український ІТ-ринок перебуває в епіцентрі найдраматичнішого періоду за весь час свого існування.

Зараз вже важко повірити, що в 2008 р. обсяг внутрішнього споживання товарів і послуг, що відносяться до IT-сфери, становив майже $4 млрд. У 2015 р. наші споживачі витратили на ІТ менш ніж $900 млн. І прийдешній рік поки не обіцяє нічого радісного місцевим айтішникам.

Існують різні версії, що пояснюють цей феномен. Особисто я схильний думати, що існуюча протягом майже 25 років модель роботи IT-ринку - постсовкова, заснована на перепродажі і мінімальному рівні доданої вартості, яка експлуатує частіше особисті взаємини, ніж інженерну компетентність, - вичерпала себе. Але зменшення і навіть розорення багатьох IT-компаній зовсім не означає кінець ери ІТ в нашій країні.

Просто прийшли нові часи.

Світова ІТ-індустрія переживає серйозну трансформацію за останні 20 років. Більшість глобальних IT-виробників активно перекроюють свої продуктово-сервісні портфелі, все більше мігруючи на платформу хмарних сервісів замість продажу обладнання та програмного забезпечення. Подивіться на звіти і релізи IBM, Microsoft, Oracle, SAP і багатьох інших гігантів. А вже про діяльність таких законодавців моди як Google, Amazon Web Services, Salesforce і говорити не варто.

В силу своєї специфіки хмарні сервіси нечутливі до державних кордонів, багатьох культурних та економічних особливостей різних країн і континентів. Інтенсивний розвиток і просування хмарних сервісів світовими IT-грандами є явною загрозою для багатьох українських компаній, які звикли торгувати чимось, а не виробляти що-небудь.

Український споживач цілком прагматичний і космополітичний. І цілком може з'ясуватися, що закордонному оператору хмарних сервісів посередники просто не потрібні. Іншими словами, більшості локальних гравців варто дуже серйозно потурбуватись щодо змін у своєму бізнесі.

Компанія De Novo, в якій я працюю, є найбільшим українським провайдером хмарних сервісів класу IaaS (Infrastructure as a Service, інфраструктура як сервіс). Наш майже чотирирічний досвід показує, що вітчизняний споживач більше ніж готовий працювати з національними компаніями і платити за сервіс високої якості за розумною ціною. І ми успішно конкуруємо і боремося за нашого замовника зі світовими гігантами. При цьому ми активно інвестуємо в нові сервіси, які вирішують найрізноманітніші завдання корпоративних ІТ-служб. Наш приклад показує доречність і перспективність хмарного бізнесу в Україні.

Дивлячись на карту нашого ІТ-ринку, ми бачимо дуже мало актуальних пропозицій від місцевих операторів. Якщо інфраструктурні сервіси (оренда обчислювальних потужностей і хмарних сховищ) надаються декількома операторами, то на рівні програмного забезпечення (SaaS - Software as a Service, ПО як сервіс) справи йдуть набагато гірше. І ця картина разюче відрізняється від загальносвітової тенденції, де частка IaaS SaaS впевнено обігнала і, за всіма прогнозами, буде і далі зростати.

На мій погляд, ресурс українських розробників цілком професійний і достатній для успішної конкуренції із закордонними постачальниками цих послуг. Правда, для виходу на ринок хмарних сервісів бенефіціарам та менеджменту компаній необхідно прийняти важке рішення - інвестувати в довгу, що сьогодні в Україні не дуже популярно.

Є ще одна проблема, яка заважає компаніям рухатися в цьому напрямку - відсталість законодавства, необхідного для підтримки нових технологій. Ніхто в наших держорганах не знає, як тлумачити хмарні сервіси, як їх купувати, як оцінювати рівень захисту даних в хмарах і ін. І це точно не пріоритет №1, і навіть не №10, в планах нашої держмашини.

Роль того, що відстає в деякому сенсі дає свої переваги - нічого не потрібно вигадувати, методом копіпаст можна брати до роботи готові шаблони, успішно апробовані в США, Великобританії, країнах ЄС. Але такий підхід має серйозні загрози.

У середині 2015 р департамент торгівлі США (department of commerce) опублікував цікавий документ «2015 Top Markets Report. Cloud Computing. A Market Assessment Tool for U.S. Exporters», який описує можливості для проникнення американських хмарних операторів на ринки інших країн. Я цілком можу допустити, що Україна опиниться під м'яким пресингом лобістів американських операторів, і тоді наші компанії програють народжуваний ринок начисто і назавжди.

Можливо, створення кооперативних ланцюжків і профільних асоціацій хмарних операторів може серйозно похитнути ринкову ситуацію в сторону, вигідну тисячам великих і маленьких споживачів, а також чинити додатковий тиск на систему держуправління.

Лобіювання інтересів національних провайдерів на державному рівні стає нагальним завданням, результат виконання якого може як потужно підтримати трансформаційні процеси IT-ринку, так і загнати галузь в стан "бананової плантації."

А щоб не вийшло у нас те, що завжди до цього часу виходило - тобто не була створена монополія на доступ до державних ресурсів для кишенькових компаній - варто звернути найпильнішу увагу, наприклад, на досвід Великобританії в створенні Public Service Network. Але це тема для іншої розмови.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: