Чи здується ІТ-індустрія після обшуків?

коментувати

IT-індустрія в Україні швидко розвивається: за останні шість років - зі швидкістю 30-35% на рік, але часто не завдяки підтримці з боку держави, а всупереч. У 2015 році ми говорили про те, що кожен тиждень відбувається інвестиція в стартап. Тепер, на жаль, все частіше говоримо про те, що практично щотижня в IТ компаніях проходять обшуки. 170 позапланових перевірок в сталося тільки за даними ДФС, пройшло близько 50 обшуків з вилученням серверів, офісного та приватного (!) обладнання ... Ця сумна статистика змушує поставити запитання: чи потрібна Україні ІТ галузь?.

І це при тому, що тільки ледачий не говорив про важливість галузі Інформаційних Технологій для України. Так в 2015 році в ІТ компанії було проінвестовано понад $100 млн, а сумарні інвестиції в стартапи в Україні за останні 5 років перевищили $240 млн. Це набагато більше, ніж в будь-якій іншій країні Центральної або Східної Європи. Але навіщо айтішникам залишатися працювати в Україні, якщо доводиться боротися не з конкурентами, а з державою?

Одним з мотивів залишитися в Україні, як парадоксально це не звучить, є криза. Філіп Котлер (батьки якого, до речі, родом з України), у своїй книзі «Хаотика: менеджмент і маркетинг в епоху турбулентності» якраз описував економіку під час глобальної кризи 2007-2010 року. На його думку, турбулентність - це нова реальність. Давайте визнаємо, що світ ніколи вже не буде колишнім, а кризові ситуації і проблеми в Україні та світі циклічні. Тому успішним може стати тільки той підприємець, який це розуміє і пристосовується до нових реалій. Цікавий факт: китайський ієрогліф, що означає «Криза» складається з двох частин - проблема і можливість. Є 2 реакції людини на важку ситуацію, перша з яких більш популярна - тікати. Друга реакція, менш типова, - шукати плюси в цій ситуації і використовувати кризу для вирішення проблеми, як цьому і вчать китайці. Переходячи до конкретики, в умовах економічного спаду у Вас буде набагато менше конкурентів, а значить, більше шансів завоювати свого споживача. Крім того, люди зайняті своїми питаннями «виживання» і на ваш бізнес їм наплювати. Так що у вас буде час для створення гарного продукту. У такі періоди у народу більше проблем, а значить більше завдань, які Ви можете вирішити своїм проектом, а значить, знайти перших клієнтів.

В Україні багато ідей, багато розробок, але мало людей, з розвиненою підприємницькою жилкою.

Головне в період кризи - бажання працювати. Сьогодні це основна проблема молоді: всі хочуть займатися тільки цікавими речами, творити, рутина ж відштовхує. Але давайте не забувати, що навіть коли Ви малюєте картину, то іноді доводиться мити стіл. В Україні дійсно багато талановитих людей, що створюють цікаві продукти. Але часто вони настільки сфокусовані на технології, на процесі «творчості», що забувають про все інше, в тому числі про продаж свого продукту. Насправді ж, хороша розробка - це всього 20% бізнесу, в той час як 80% - його просування та продажу. Спілкуючись з підприємцями в Європі, Англії, США і т.д, перше, що кидається в очі - вони хороші управлінці. У цих країнах, з розвиненою стартап індустрією, вистачає управлінців, але не вистачає технарів. У нас все навпаки. В Україні багато ідей, багато розробок, але мало людей, з розвиненою підприємницькою жилкою. У школі цьому не вчать). Саме тому, все частіше в Україну приїжджають міжнародні підприємці з метою знайти людей в свою команду. І багато наших талановиті хлопці їдуть, не дивлячись на те, що там будуть просто виконавцями, а тут у них були, насправді, кращі розробки та ідеї. Але, якщо в країні залишиться неактивне населення, то вся країна так і залишиться в ... там де і була (. Нічого не буде змінюватися.

Можна говорити про патріотизм і, спираючись на нього, умовляти айтішників залишатися працювати в Україні. Але бізнес і патріотизм - різні речі. Добре, що деякі все ж йдуть своїм шляхом, залучають інвестиції (як українських інвесторів, так і міжнародних) і продовжують вести бізнес в Україні. Тим більше працювати є з ким ...

Наприклад, в Українську асоціацію міжнародних інвесторів (UVCA) вже входить 36 членів - всі активні учасники інвестиційного та ІТ ринку країни. Не дарма кажуть, вдома і стіни допомагають. У країні є інвестиційні фонди, які працюють тільки з українськими стартапами. Наприклад, всі портфельні компанії AVentures Capital родом з України і / або базуються тут. Природньо, до нас приїжджають і міжнародні фонди, в тому числі для синдикованих угод.

Головними угодами минулого року стали інвестиції Фонду Джорджа Сороса в ІТ компанію Ciklum, а також інвестиція фонду Європейського банку реконструкції і розвитку - в ІТ компанію Depositphotos. Ці угоди - показник для всього світу, що в український ІТ сектор можна і потрібно інвестувати. По суті, це переломний момент для всієї України, коли в країну прийдуть нові інвестори, і на нас будуть дивитися не тільки в розрізі політичних скандалів і військових дій.

Та ж Польща активно цікавиться українськими стартапами, незалежно від їх місця розташування. Потреби в інвестиціях в Україну менше, тому що повноцінний запуск проекту обійдеться дешевше. В Україні нижчий поріг входу в проект не тому, що проекти гірші, а тому що ведення бізнесу дешевше в 5-10 разів, ніж, наприклад у Нью-Йорку. Це ще одна причина чому інвестори з цікавістю дивляться на українські стартапи, підписують угоди.

Можна чекати підтримки від країни або починати підбирати хостел в Європі. Але можна працювати над своїм проектом, розвиватися і залучати інвестиції. Особливість ІТ проектів в тому, що вони не обмежені територією і Ви можете почати глобальний бізнес, не виїжджаючи жити за межі України. На хороший стартап завжди є конкуренція з боку інвесторів і, якщо Ви зможете знайти свою нішу, то підбирати вже треба буде 5-зірковий готель в Нью-Йорку для зустрічі з черговим великим клієнтом. Дерзайте, і у Вас є всі шанси стати наступним Petcube або Looksery. Як, Ви досі не знаєте, хто це? Тоді обов'язково читайте наступний блог.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Експерти ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: