Держінвестиції, усунення держави з ринку чи військова диктатура. Експерти розповіли, яке майбутнє чекає на українську економіку

0 коментувати
Владислав Рашкован не вважає, що Україні допоможе державний капіталізм
Фото: Олександр Медведєв / НВ

Владислав Рашкован не вважає, що Україні допоможе державний капіталізм

Хоча в українській банківській системі є гроші, бізнес і вся національна економіка відчувають фінансовий голод, що, у свою чергу, стримує економічне зростання

Така ситуація склалася, зокрема, через високі ставки, перевантаженість бізнесу старими боргами та низьку ділову активність у поєднанні з невеликою купівельною спроможністю.

Журнал Новое время розпитав експертів, як вийти із ситуації, що склалася, і що станеться, якщо цього не зробити.

1. Кейнсіанський метод - держінвестиції

В експертному середовищі Кейнса називають людиною, яка врятувала капіталізм від капіталістів. Тобто він заснував напрямок в економіці, згідно з яким глибоку стагнацію слід долати за допомогою державних інвестицій і штучного формування попиту у населення. Так кейнсіанство витягло з Великої депресії 1930‑х років США, коли почали будуватися дороги і магістралі, і з розрухи 1940‑х післявоєнну Німеччину, яка за допомогою держгарантій створила іпотечний ринок.

Його прихильником є Ілля Пономарьов, у минулому депутат російської Держдуми і єдиний, хто проголосував проти анексії Криму, який зараз займається залученням іноземних інвестицій в Україну.


Фото: Радио Свобода

Колишній депутат Держдуми Ілля Пономарьов вважає, що без позитивних змін в економіці, в Україні може з'явитися військова диктатура / Фото: Радіо Свобода


"Мій економічний світогляд — кейнсіанський: я вірю в державні інвестиції та проекти як фактор мобілізаційного ресурсу економіки",— говорить він.

Як приклад успіху він наводить Кремнієву долину у США, інноваційні кластери в Ізраїлі, азіатських і скандинавських "тигрів". Мовляв, усі найбільш передові економіки світу стартували з держінвестицій. А вже згодом цей рух підхоплював великий і дрібний бізнес, а комерційні банки фінансували.

В української дійсності, на думку Пономарьова, економічним маяком є сільське господарство. Будівництво елеваторів і портових споруд не принесе великих прибутків, визнає він, але їх включення в існуючі технологічні ланцюжки перетворить весь бізнес на високомаржинальний. А головне — те, що під такі проекти банки відкриють свої засіки, і маховик ринкової економіки закрутиться.

2. Лібералізація - створення максимально вільної від бюрократії економіки

Владислав Рашкован, у недавньому минулому заступник голови правління НБУ, а тепер — заступник виконавчого директора МВФ вважає, що ривок можливий і без прямої участі держави в ринку.

Він не вірить у силу державного капіталізму. Ще менше — у силу українського держкапіталізму. Причина проста: з таким низьким рівнем розвитку інститутів влади і високим рівнем корупції, яким він є в Україні, частину держінвестицій традиційно розкрадуть, а решту використаюь неефективно через напівпрозорі конкурси. Тому, як запевняє представник МВФ, Україна має рухатися по шляху максимально вільної від бюрократії економіки.

3. Військова диктатура або перемога на виборах популістів

Ілля Пономарьов також вважає, що слабкий український уряд не витримає випробування грошима. І робить несподіваний прогноз: якщо країна не змінить своє ставлення до економіки і шахраїв, які її вбивають, то перетвориться на військову диктатуру. Забезпечать її багнети правих — наприклад, Азов.

“Усі ваші праві сповідують державно-патерналістську економічну модель,— каже він.— Прийде Піночет, лише в Україні цей Піночет буде економічно лівим. Якщо життєвий рівень почне сповзати, а керівництво продовжить залишатися таким самим невиразним, як зараз, то все що завгодно може статися". Останні три роки навчили українців: зазвичай все що завгодно і стається.

Але все-таки у можливість хунти лідера Азова Андрія Білецького Пономарьов вірить менше, ніж в уповільнене сповзання країни до виборів. На останніх уже не стільки радикал, скільки талановита ліва популістка Юлія Тимошенко з підтанцьовкою в особі Олега Ляшка переверне ситуацію на свою сторону.

Повний текст матеріалу читайте в новому номері журналу Новое время - №19 від 26 травня.

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Економіка ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: