Ми націлені на масштабні проекти сонячної енергії в Україні - керівник норвезької Scateс Solar

Виконавчий віце-президент Scateс Solar Тер'є Пілског каже, що його компанія хотіла б бути частиною програми відновлюваних джерел енергії в Україні

Виконавчий віце-президент Scateс Solar Тер'є Пілског каже, що його компанія хотіла б бути частиною програми відновлюваних джерел енергії в Україні

У іноземних інвесторів немає чіткого розуміння, яким буде регулювання України в сфері поновлюваних джерел енергії в довгостроковій перспективі. Тому вони змушені пристосовуватися.

Якщо Україна створить вільний ринок електроенергії, закріпить на ньому правила гри на роки і прибере бюрократію при вході в галузь, зарубіжні компанії будуть із задоволенням інвестувати в український ринок, кажуть експерти і учасники ринку.

Україна поставила цілком розумні цілі, які вона хоче досягти. Якщо програму продовжать послідовно реалізовувати протягом наступних декількох років, можна розраховувати на появу нових потужностей і значне зниження витрат з поновлюваних джерел енергії.

Про це в інтерв'ю НВ Бізнес розповів Тер'є Пілског, виконавчий віце-президент компанії Scateс Solar з Норвегії, яка є великим виробником сонячної енергії в різних країнах по всьому світу.

- Навіщо в принципі необхідно розвивати сонячну енергетику в світі? Що це дає?

- Впроваджувати поновлювані джерела енергії необхідно для того, щоб знизити викиди вуглекислого газу в світі. Це перше. Друге. Що стосується сонячної енергії, то ми бачимо значну економію коштів, значного розвитку технологій та інновації. І якщо продовжити інвестувати в сонячну енергію, ми побачимо, що вона перевершить інші джерела відновлюваної енергії, стане найбільш конкурентним видом виробництва енергії.

- Але існує думка, що сонячна енергія дуже дорога. Якщо подивитися на атомну енергію, то вона набагато дешевша.

- Не думаю, що це дійсно так. Але є нюанс. Якщо ви збираєтеся будувати нові потужності у відповідності з усіма стандартами, то це буде досить дорого. Наприклад, у Hinkley Point в Британії очікується, що вона буде коштувати понад 10 пенсів за кіловат. Можливо 13 пенсів за кіловат протягом всього періоду вироблення енергії. Якщо подивитися на міжнародні розцінки, то відновлювальна енергія, і сонячна енергія зокрема, пропонується за ціною 1,8 центів США за кіловат-годину.

Зрозуміло, в Україні трохи інша ситуація. Там немає стільки сонця, як в Лімі і Мексиці, тому не факт, що ціни опустяться до такого рівня. Але все одно, з плином часу ви побачите, що відновлювана енергія буде значно дешевше, ніж атомна. Зрозуміло, якщо ви будете використовувати своє вугілля і газ.

- Чи працюєте ви в Норвегії?

- У компанії в Норвегії тільки штаб-квартира. Ми не працюємо в Норвегії з тієї причини, що ми займаємося великомасштабними проектами по сонячної енергії.

- Розкажіть, будь ласка, про влаштування ринку в країнах, де ви працюєте. Хто встановлює тарифи? Хто регулює ринок?

- Ми переважно працюємо на ринках, що розвиваються. У Латинській Америці, Бразилії, Гондурасі, в Африці. Ми встановили великі потужності в Південній Африці.

Це дуже різні ринки. На одних ринках існують пільгові "зелені" тарифи, як зараз в Україні, - це Єгипет, Гондурас. На інших ринках проводять аукціони - це Бразилія, Південна Африка. В інших країнах, здебільшого, ціни теж договірні, наприклад, у багатьох африканських країнах.

- Як Україні варто було б реформувати ринок електроенергії, щоб він відповідав європейським правилам?

- Мені здається, я не дуже компетентний, щоб всебічно відповісти на це питання. Але я думаю, вам варто прагнути постійно розвивати і нарощувати потужності в сфері відновлюваної енергії. Мені здається, Україна поставила цілком розумні цілі, які вона хоче досягти. І я думаю, що ці цілі є цілком реальними. І я впевнений, якщо програму продовжать послідовно реалізовувати протягом наступних кількох років, то ви побачите появу нових потужностей і значне зниження витрат з поновлюваних джерел енергії.

- Який тариф сьогодні діє на сонячну енергію в країнах, де ви працюєте? Наскільки він вас влаштовує?

- Є країни з низьким тарифом. І звичайно нам це цікаво. Є країни з розумним тарифом. А є країни, де, на нашу думку, тариф трохи завищений. Для нас показовим є той факт, якщо країна пропонує пільговий "зелений" тариф, то вона хоче розширити потужності відновлюваних джерел енергії. Якщо таке відбувається, то ми приходимо і надаємо підтримку таким намірам. Тариф на рівні 50 центів в Україні вважається високим. Але з іншого боку, це тариф на 10 років, тоді як іншими країнами такий тариф встановлюється на 20-25 років. Тому не можна порівнювати.

- Розкажіть про вашу компанію. Чим ви займаєтесь?

- Ми займаємося розробкою проектів, співпрацюємо з місцевими розробниками по створенню великомасштабних проектів, будуємо потужності. Ми забезпечуємо фінансування спільно з міжнародними фінансовими установами. Крім того, ми інвестуємо і працюємо на довгострокову перспективу. І ми не продаємо проекти по закінченню будівництва.

- Які у вас плани на Україну?

- Першочерговим для нас є успішне створення загальної структури - це до кінця 2019 року. За цей період, крім побудови потужностей, нас цікавить рівень професіоналізму і внутрішня організація енергоринку України.

Після цього терміну поки немає розуміння, що буде. Незрозуміло, яким буде регулювання, тому нам доведеться пристосовуватися. Сподіваємося, що програма поновлюваних джерел енергії буде і далі розвиватися і реалізовуватися, і ми, зрозуміло, хочемо бути частиною цього.

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів

Останні новини

ТОП-3 блога

Фото

ВІДЕО

Читайте на НВ style

Бізнес. Інтерв'ю ТОП-10

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер: